Jak wybrać agregat tynkarski?

Konieczność szybkiego i wydajnego nanoszenia tynków na duże powierzchnie sprawia, że ręczne tynkowanie nie zdaje w tych przypadkach egzaminu. Właśnie dlatego coraz więcej firm, ale także klientów indywidualnych sięga po profesjonalne maszyny tynkarskie, dzięki którym zarówno mieszanie, jak i nanoszenie tynków na duże powierzchnie staje się szybsze, łatwiejsze i tańsze. Jak wybrać agregat tynkarski? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie maszyny do tynkowania, aby zakup ten był w pełni dostosowany do naszych potrzeb.

Czym jest agregat tynkarski?

Profesjonalny agregat tynkarski to urządzenie umożliwiające mechaniczne nakłanianie tynków. W zależności od rodzaju maszyny możemy nanosić tynki mokre bądź suche. Agregaty tynkarskie przystosowane są do pracy w sposób ciągły, dzięki czemu w szybki sposób pokrywają duże powierzchnie zaprawą tynkarską. Agregaty do tynkowania pozwalają także na przygotowanie zaprawy dzięki tzw. mieszarkom – urządzeniom, które odpowiadają za łączenie ze sobą wszystkich niezbędnych składników zaprawy. Najczęściej spotyka się mieszarki bębnowe, które zapewniają najbardziej wydajne i skuteczne mieszanie tynku.

Dostępne na rynku maszyny tynkarskie kosztują od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Sprawia to, że zazwyczaj, najbardziej zaawansowane modele o największej wydajności wybierane są przez firmy budowlane i remontowe, gdyż ich zakup przez osoby prywatne do pracy na niewielkiej powierzchni jest zwyczajnie nieopłacalny.

Wybieramy agregat – na co zwrócić uwagę?

Wybierając agregaty tynkarskie, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry, a także na istotne czynniki, które warunkują zakup urządzenia idealnego dla naszych potrzeb. Przede wszystkim, warto sprawdzić, jaki rodzaj zaprawy obsługiwany jest przez agregat. Niektóre maszyny przystosowane są wyłącznie do mieszanek sklepowych, inne – do tynków strukturalnych, jeszcze inne do klejów czy wylewek samopoziomujących. Chcąc wybrać urządzenie uniwersalne, sprawdźmy, czy jest ono przystosowane do wszystkich wyżej wymienionych rodzajów zapraw, jak również czy umożliwia mieszanie zaprawy gipsowej, wapienno-gipsowej czy wapienno-cementowej.

Równie istotnym parametrem agregatu jest odległość, na jaką jest on w stanie podać tynk. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku pracy na rozległych ścianach i o dużej wysokości, gdzie nie zawsze jest możliwość ustawienia urządzenia w optymalnym miejscu. Wówczas, pożądane będą te maszyny tynkarskie, które wyrzucają tynk na jak największą odległość. Typowe agregaty oferują odległość podawania w granicach do 20 metrów. Jednak w najbardziej profesjonalnych urządzeniach odległość ta może być znacznie większa.

Gdzie kupić agregat?

Wybierając agregat tynkarski, warto zwrócić uwagę nie tylko na producenta, ale również na dystrybutora. Nieprzypadkowo, największym zaufaniem klientów cieszą się te firmy, które posiadają najszerszą ofertę i bazują na produktach od cenionych na całym świecie konstruktorów. Wchodząc na stronę budmar-mb.pl, znajdziemy agregaty tynkarskie, pompy do betonu oraz bogatą gamę innych maszyn i urządzeń, z której każdy wybierze najlepszy sprzęt dla swoich potrzeb.

Nie bez znaczenia jest także pojemność zbiornika agregatu tynkarskiego. Im większa – tym więcej tynku możemy nanieść. Od wielkości zbiornika w dużej mierze zależy wydajność agregatu tynkarskiego oraz wielkość powierzchni, którą możemy zatynkować w jak najszybszym czasie.

Podsumowując, wybór agregatu tynkarskiego w czasach ogromnej konkurencji nie jest rzeczą łatwą. Warto zwracać uwagę na podstawowe i bardziej zaawansowane parametry, ponieważ każdy z nas może potrzebować innego urządzenia dla swoich indywidualnych potrzeb.

Leave a Comment