Biżuteria dla wnętrz – designerskie oświetlenie do każdej aranżacji

Domowa przystań ma być bezpieczna i przytulna. Ten sam priorytet stanowi dla nas wystrój, który powinien wpisywać się w nasze gusta, ale i koncepcję przyjętą dla całego mieszkania czy domu. Cała lista elementów wyposażenia wpływa na uzyskanie pożądanych efektów, a pośród niej, wciąż na najwyższych pozycjach, plasuje się oświetlenie.

Lampy dla wnętrz są niczym biżuteria dla kobiety. Zdobią, choć nie brakuje im walorów praktycznych. W modzie obecnie są designerskie konstrukcje, dalekie od klasyki, ale niezwykle ciekawe. Jak tego typu „biżuterię” wpisać w domową aranżację, każdego rodzaju?

Rustykalnie, tradycyjnie, ale w kierunku nowoczesności

Wystroje rustykalne, tradycyjne, jak i wnętrzarskie kompozycje prowansalskie, są do siebie podobne pod względem charakteru. To urok, delikatne wrażenie nieuporządkowania, ze względu na dużą liczbę drobiazgów, które budują atmosferę. Czasami takie wnętrza wręcz pachną atmosferą z domów naszych dziadków, innym zaś razem są utrzymane w klimacie rustykalnym, pełnym naturalnych materiałów i ciepła, a jednak w nieco odświeżonym i modnym wydaniu. W tak specyficznych aranżacjach staramy się zastosować równie specyficzne oświetlenie.

A gdyby tak zamiast klasyki, subtelnych linii, tradycyjnych kształtów i stonowanych barw, do przyjaznych, z namiastką starodawności i chaosu, klimatycznych wnętrz, dopasować kontrastowe, designerskie lampy? Światło nie musi mieć oczywistej oprawy. Nie ma też zasady, która wskazywałaby na konieczność utrzymania oświetlenia dokładnie w takim wydaniu, jakim jest domowa aranżacja.

Designerska oprawa, kształtem kompletnie nieprzypominająca typowego oświetlenia, jest w stanie nadać wyjątkowych walorów wnętrzom, które niegdyś byłyby dalekie od takich propozycji. Spójrzmy na unikalne, a niekiedy wręcz kontrowersyjne lampy ze sklepu Lampy.it. Zestawmy je z wystrojem, który teoretycznie jest na drugim końcu listy aranżacji pasujących do takich propozycji. Przekonajmy się, że nieoczywiste połączenia wnoszą powiew świeżości i nadają indywidualnego wyrazu, którego wielu, nawet tym przemyślanym, luksusowym i drogo, pieczołowicie urządzanym wnętrzom, zwyczajnie brakuje.

Inspiracja lub baza gotowa do modyfikacji

Designerska lampa, która zapewnia o swojej roli oświetlenia tylko dlatego, że widzimy, jak rozświetla przestrzeń, może być inspiracją do zmodyfikowania dotychczasowego wystroju wnętrza. Choć zwykle są to propozycje teoretycznie mało uniwersalne, to jednak ich skrajna różnorodność pozwala na przyozdobienie wnętrz o zupełnie innym wystroju. Pośród tradycyjnych kompozycji stają się punktem głównym repertuaru, jaki stanowi aranżacja. W zwyczajnych i przeciętnych domostwach, dodają smaku i czynią wnętrzarskie kompozycje wyrazistszymi. Do aranżacji zaś nowoczesnych, futurystycznych, idących z duchem czasu, nie trzeba ich w szczególny sposób dopasowywać – one po prostu wreszcie są na swoim miejscu, niczym ostatnim element obrazu układanego z puzzli.

Gdy przyjdzie chęć, by całkowicie przemodelować dotychczasowe wnętrze, pozostawimy zamontowaną designerską lampę. To do niej będziemy dobierać nowe kolory, wzory i desenie, osiągając równowagę pomiędzy chęcią stworzenia czegoś nowego i unikalnego, a zachowaniem funkcjonalności.

Jeśli zależy nam na połączeniu walorów praktycznych, tak ważnego komfortu wnętrza, a przy tym wystroju, który wzbudza pozytywne emocje, te najbardziej designerskie lampy, będą w stanie spełnić stawiane przed nimi oczekiwania.

Leave a Comment