Czy warto budować z bloczków wapienno-piaskowych?

Silikaty, czyli bloczki wapienno-piaskowe, to jeden z najtrwalszych materiałów budowlanych, który świetnie nadaje się do wykonania fundamentów, murowania piwnic, ścian nośnych i działowych. Wyróżnia się wysoką dokładnością wymiarową, dobrą izolacją termiczną i akustyczną oraz odpornością na ogień.

Silikaty cenionych producentów, na przykład bloczki Silka, są postrzegane przez inwestorów jako nowoczesny materiał o dobrych parametrach, sprzyjający szybkiemu i łatwemu murowaniu. Ma na to wpływ między innymi dostępność wielu potrzebnych elementów systemowych.

Najważniejsze zalety silikatów

Silikatem nazywamy materiał budowlany wykonany z mieszaniny piasku, wapna i wody. Masa jest ściskana w prasach, a po uformowaniu utrwalana w autoklawie. Zawartość wyłącznie naturalnych substancji sprawia, że bloczki nie wykazują działania promieniotwórczego. Uważa się je za wyjątkowo zdrowe i ekologiczne. Pozytywy wpływ na ludzi i środowisko to nie ich jedyna zaleta. Cegły są mrozoodporne i ognioodporne (na poziomie A1), a ich niska nasiąkliwość (około 15%) sprawia, że nadają się do budowy ścian piwnic oraz elewacji. W charakterystyce tego materiału często podkreśla się doskonałą izolację akustyczną. Silikaty świetnie tłumią dźwięki i nadają się do stosowania w miejscach narażonych na hałas. Wytłumią odgłosy dochodzące z zewnątrz czy z sąsiednich mieszkań w przypadku domów szeregowych. Przy wyborze konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na jego grubość i parametry, również te dotyczące izolacji akustycznej.

Jak wygląda murowanie z bloczków wapienno-piaskowych?

Dokładność wymiarowa, z której znane są silikaty, umożliwia murowanie na cienką spoinę poziomą, zaś spoina pionowa w ogóle nie jest potrzebna – bloczki ściśle do siebie przylegają. Do mocowania wykorzystuje się zaprawę klejową cienkowarstwową. W przypadku murowania na cienką spoinę bardzo ważna jest dbałość o dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy – od tego zwykle zależy, czy ściana będzie równa. Podczas budowy warto wykorzystać elementy systemowe. Mogą to być kształtki U, bloczki ze szczeliną na kable elektryczne czy pustaki wentylacyjne. W celu połączenia ścian działowych z nośnymi należy wpuścić w spoiny stalowe kotwy, które zapobiegną przewróceniu się ścianek pod wpływem działających na nie sił. Efektem murowania z bloczków silikatowych jest wyjątkowo równa i gładka powierzchnia, co dodatkowo ułatwia proces kładzenia tynków – zazwyczaj wystarczy preparat cienkowarstwowy.

Czy warto budować z silikatów?

Liczne zalety cegieł wapienno-piaskowych przemawiają za wykorzystaniem tego nowoczesnego materiału do budowy ścian. Można dzięki niemu uzyskać ciepły i zdrowy dom zbudowany z naturalnych surowców. Wśród wad silikatów trzeba jednak wyróżnić ich znaczną wagę. Przyjmuje się, że ich masa objętościowa utrzymuje się na poziomie 1400–1800 kg na metr sześcienny. To sporo, dlatego fachowcy nie mają łatwego zadania podczas dźwigania bloczków. Jednak łatwość murowania na cienką spoinę odrobinę wynagrodzi wysiłek.