Dom czy mieszkanie – w co zainwestować, by nie żałować?

Dom czy mieszkanie?

To prawdopodobnie jeden z dylematów, który najczęściej dręczy młodych ludzi, chcących wreszcie wyprowadzić się na swoje i skończyć z przepłacaniem za wynajem lub byciem ciężarem dla rodziców. Już na wstępie pragniemy zauważyć, że na to pytanie nie ma gotowej odpowiedzi, ponieważ każdy z nas ma inną sytuację oraz różne potrzebny. Wobec tego prześledźmy główne aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji.

1. Upodobania domowników

Na to, w jakim środowisku odnajdujemy się najlepiej w dużej mierze oddziałuje dzieciństwo. Osobom wychowującym się na sielskiej wsi lub spokojnym przedmieściu może być trudno zaaklimatyzować się w wielkomiejskim drapaczu chmur – i odwrotnie. Tę kwestię warto zatem przedyskutować. Kompromisem może być ewentualnie kupno domu z rynku wtórnego blisko centrum miasta lub mieszkanie w domu wielorodzinnym na zamkniętym osiedlu.

2. Plany na przyszłość

To prawda, że nie wszystko w życiu do się zaplanować. Wiele rzeczy da się jednak przewidzieć. Parom, które planują posiadanie dużej rodziny z założenia przyjemniej będzie się mieszkać w przestronnym domu z ogrodem – podobnie zresztą jak właścicielom większych czworonogów i osobom aktywnym, lubiącym spędzać czas na świeżym powietrzu. W mieszkaniu zaś częściej odnajdują się pary bezdzietne, single oraz małe rodziny. Jest to jednak teoria, która nie musi być zasadą, ponieważ jest to wyłącznie jeden z wielu czynników, mających wpływ na decyzję.

3. Gospodarowanie czasem

To bardzo ważny aspekt w dzisiejszych czasach. Prowadzenie domu zawsze wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu i energii – kosztami zajmiemy się w dalszej części artykułu. Sprzątanie nawet średniego domu jest zawsze bardziej czasochłonne niż zadbanie o czystość mieszkania. Dodatkowo należy wygospodarować czas na tak prozaiczne – a jednak konieczne – prace, jak koszenie trawy, grabienie liści, odnowienie elewacji czy pielenie rabat. Mieszkańcy domów zazwyczaj twierdzą, że trud włożony w ich prowadzenie rekompensuje im posiadanie własnego kawałka ziemi, umożliwiającego rozrywkę i odpoczynek, a także bezpieczna odległość od sąsiadów, którzy w blokach potrafią być naprawdę uciążliwi.

4. Rodzinny budżet

To najbardziej dyskusyjny temat podczas wyboru pomiędzy domem, a mieszkaniem. Pomijając lokale w ścisłym centrum miasta urządzone w wysokim standardzie, mieszkania najczęściej są znacznie tańsze niż domy. Mniejszy jest jednak także metraż, który istotnie wpływa na komfort życia domowników. Kluczową rolę ogrywa tutaj lokalizacja – osiedla położone daleko od centrum miasta są najtańsze pod względem zakupu mieszkania. Z drugiej strony dojazd do pracy i głównych punktów handlowo-usługowych może być równie czasochłonny i kosztowny, co podróż z terenów podmiejskich, gdzie najczęściej stawiane są domy. Jeszcze ważniejsze od kosztów zakupu są koszty utrzymania nieruchomości. Nowoczesne budownictwo jednorodzinne oferuje rozwiązania energooszczędne, które w znacznym stopniu niwelują wydatki związane z eksploatacją. Kolejnym plusem jest brak czynszu, który potrafi być naprawdę wysoki. Propozycją godną uwagi mogą być mieszkania bezczynszowe. Tych niestety na rodzimym rynku nieruchomości jest jeszcze bardzo niewiele.

Rozważając zakup mieszkania lub domu weź pod uwagę wszystkie aspekty – zarówno pozytywne, jaki negatywne – w każdej z tych opcji. W podjęciu decyzji pomogą Ci konkretne oferty, dzięki którym zwizualizujesz sobie życie na spokojnym przedmieściu lub w centrum wielkomiejskiego szumu. W tym celu skorzystaj z serwisu http://nieruchomosci.bydgoszcz.eu/, gdzie znajdziesz aktualne oferty oraz porównanie dzielnic Bydgoszczy i okolic.

Leave a Comment