Ekologiczny dom to nie tylko mury i system grzewczy

Tak wiele mówi się dziś o ekologicznych domach. Tak wiele robimy ku temu, żeby nasz dom był ekologiczny i ekonomiczny. Jedno idzie w parze z drugim. Zapominamy jednak, że ekologiczny dom, to również konieczność zmian naszych przyzwyczajeń. To my tworzymy ten dom, jeśli generujemy zbyt dużą ilość śmieci, marnujemy jedzenie, używamy tony plastyku, nie dokonujemy segregacji śmieci, wówczas, nasz dom nie jest ekologiczny. Wystarczy tymczasem zmiana przyzwyczajeń. Torby ekologiczne, zmniejszenie ilości odpadów. Użytkowanie wielokrotne różnych akcesoriów. To wszystko nam pomoże, nam jako mieszkańcom Planety Ziemia.

Myślenie ekologiczne to działanie ekologiczne

Nic nie da nam posiadanie ekologicznego domu, jeżeli nie jesteśmy w stanie wdrożyć ekologicznego myślenia. Możemy mieć piękny, idealnie zaizolowany dom, jeśli natomiast marnujemy jedzenie i nie segregujemy śmieci, nie działamy na korzyść naszego środowiska.

Myślenie ekologiczne to przede wszystkim budowanie świadomości. Opiera się to o:

– kupowanie rzeczy wielokrotnego użytku, w tym toreb ekologicznych, porządnych, naturalnych ubrań, akumulatorów zamiast baterii,

– użytkowanie w sposób świadomy sprzętu elektronicznego, szczególnie akumulatorów i baterii,

– segregację i prawidłowe składowanie śmieci,

– nieustanne dążenie do doskonalenia w zakresie świadomości i wiedzy ekologicznej.

Działanie ekologiczne i myślenie ekologiczne, to nie tylko bawełniana torba ekologiczna na zakupy, to nie tylko sprzęt o charakterystyce AA+++, to przede wszystkim nasza wiedza i nasze działanie, które będzie skuteczne, a także nasze dyscyplinowanie w tym zakresie innych.

Ekologia to również ekonomia

Doskonale wiemy, że bycie ekologicznym, pokrywa się z byciem ekonomicznym. Jeśli mamy możliwość i jesteśmy w stanie być ekologiczni, wówczas możemy na tym tylko zyskać. Choć pozornie nieistotne wydaje nam się kupowanie tysiąca reklamówek foliowych, to jednak zauważmy, że ten tysiąc reklamówek to nie tylko sterta plastyku na ziemi, ale również 30 zł, które można przeznaczyć na coś innego. Bądźmy ekologiczni i ekonomiczni, z zyskiem dla nas i naszego środowiska.

Leave a Comment