Wybór izolacji poddasza

Jedna czwarta ciepła w naszych domach jest tracona przez niezaizolowany dach. Ocieplenie poddasza, strychu lub płaskiego dachu to prosty i skuteczny sposób na ograniczenie strat ciepła i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Izolacja poddasza zachowuje trwałość przez co najmniej 40 lat i powinna się zwrócić wiele razy.

Poddasze jako magazyn

Jeśli Twoje poddasze jest łatwo dostępne i nie ma problemów z wilgocią lub przepływem powietrza, łatwo je zaizolować. Mając tę swobodę, można użyć do izolacji rolek z wełny mineralnej. Pierwszą warstwę układa się pomiędzy belkami poziomymi, tworzącymi podłogę strychu. Następnie kładzie się kolejną warstwę pod kątem prostym, aby zakryć legary i podnieść izolację do wymaganej głębokości. Może to zrobić ktoś obeznany z pracami domowymi lub profesjonalny instalator. Jeśli zamierzamy korzystać z poddasza lub strychu jako przestrzeni magazynowej, będziemy chcieli ułożyć deski nad legarami. Niestety, jeśli przed wykonaniem tej czynności izolujemy tylko legary, izolacja nie będzie wystarczająco gruba. Aby uzyskać wystarczającą izolację, możemy podnieść poziom podłogi, aby umieścić wystarczającą ilość wełny mineralnej pod nowym poziomem podłogi. Można to zrobić, montując drewniane belki na legarach lub kupując specjalnie zaprojektowane plastikowe nogi, które pasują do legarów i wspierają nową podłogę. Ważne jest, aby pozostawić wentylowaną szczelinę powietrzną pomiędzy izolacją a płytami, aby zapobiec skraplaniu wody na spodniej stronie płyt. Upewnijmy się, że nie zgniatamy za bardzo wełny mineralnej, gdy pasujemy deski na górze, ponieważ zmniejszy to jej wartość izolacyjną.

Zamieszkane poddasze

Jeśli chcemy zagospodarować swoje poddasze jako przestrzeń życiową, możemy ocieplić swój pokój, izolując w nim sam dach, a nie całe poddasze. Zwykle wykonuje się to poprzez mocowanie sztywnych płyt izolacyjnych pomiędzy krokwiami dachowymi. Płyty muszą być przycięte na odpowiednią szerokość, aby były dobrze dopasowane między krokwiami. Następnie można je pokryć płytą gipsowo-kartonową. Krokwie nie są zwykle bardzo głębokie, więc aby uzyskać najlepszą wydajność, trzeba również zaizolować je, używając izolowanej płyty gipsowo-kartonowej. Jeśli nie ma na to miejsca, upewnijmy się, że używamy najwyższej jakości płyt izolacyjnych. Ściany w przestrzeni dachowej i wokół lukarn powinny być również izolowane. Zwykle wykonuje się to za pomocą sztywnych płyt izolacyjnych. Poszukując takich płyt, warto zajrzeć na stronę rajbit.pl. We wszystkich przypadkach należy zachować odpowiednią wentylację krokwi.

Leave a Comment