Kilka pomysłów na domowe dekoracje

Kilka pomysłów na domowe dekoracje

Domowe dekoracje to temat, który spędza sen z powiek niejednej osobie sprawującej bieżącą pieczę nad domem lub zajmującej się zawodowo wyposażeniem i projektowaniem wnętrz. Na rynku bowiem już od dobrych kilku lat, jeśli nie dekady, panuje wielkie przesycenie, powodujące, że dosłownie głowa może rozboleć od nadmiaru ofert i możliwości wyposażenia domu czy mieszkania w odpowiednie, gustowne dodatki, ozdoby i dekoracje. Jakość jest jednak znacznie ważniejsza niż ilość i dzięki poniżej sformułowanym radom i zaleceniom, bez trudu będziemy w stanie wyselekcjonować, w jakie dodatki warto zainwestować, a o których lepiej zdecydowanie zapomnieć.

Zacznijmy od tego, że dekoracje domowe to szczególnego rodzaju elementy, które mogą nam posłużyć długi czas, o ile zadbamy o ich właściwe użytkowanie. Pierwszą podstawową radą odnośnie wspomnianych dekoracji, tak, aby uczynić wystrój naszego domu czy mieszkania pomysłowym i unikalnym jest to, aby… zmieniać dekoracje i to nawet bez ustalonego z góry powodu! Właśnie tak! Zastanówmy się bowiem chwilę nad jednym, z pozoru prostym zagadnieniem – dlaczego nasz dom ma być odmieniony jedynie z powodu Świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, a przez resztę roku wyglądać dokładnie tak samo, każdego kolejnego dnia? Przecież wprowadza to zwyczajną nudę i marazm, która szybko ogarnia również inne sfery naszego życia. Warto zatem wymieniać okresowo dekorację, tak, aby czuć świeżość i odmianę wyglądu mieszkania częściej niż co rok lub sześć miesięcy.

Drugi pomysł to zaangażowanie naszych domowników w własnoręczne przygotowanie dekoracji do domu. Oczywiście, z góry pogódźmy się z faktem, że z pewnością nie będą to ozdoby tak „fachowe” i profesjonalne, jak rzeczy kupione w sklepie stacjonarnym gdzieś na rynku dużego miasta lub zamówione na stronach odpowiedniego sklepu internetowego z wyposażeniem wnętrzarskim. O ile rzeczywiście, tego typu domowe detale będą niewątpliwie bardziej amatorskie, to jednak mają nad swoimi komercyjnymi odpowiednikami jedną, zasadniczą przewagę – są tworzone z serca, przy współudziale domowników, a już sam ich proces tworzenia fantastycznie scala rodzinę i pomaga budować wartościowe więzi. No i jeszcze jeden, niezmiernie istotny aspekt – podobnych dekoracji z pewnością nie zastaniemy w domach naszych kolegów, koleżanek czy rodziny. Po prostu, korzystając z własnoręcznych dekoracji, możemy uczynić swoje miejsce zamieszkania jedynym takim na świecie… a chyba warto, prawda?

Po trzecie, jeśli już kupować dekoracje do domu, to warto zadbać o to, aby były one wykonane z solidnych, trwałych materiałów, które z jednej strony będą należycie bezpieczne, a z drugiej strony zapewnią trwałość użytkowania na lata (co ma również wymierny wydźwięk ekonomiczny i stanowi odciążenie dla domowego budżetu, który mógłby być nadszarpnięty na skutek regularnych wydatków na domowe zakupy). Tutaj polecamy zwłaszcza metale, kamienie, drewno, ale i gustowne tkaniny, które będą stanowić dobrą przeciwwagę dla wszechobecnego plastiku i tworzyw typowo sztucznych.

Tak czy inaczej, dekorowanie domu to czysta przyjemność i o ile będziemy się stosować do kilku powyższych rad, nie ma opcji, abyśmy byli niezadowoleni. To po prostu ponadczasowe, uniwersalne prawdy, które sprawdzają się w życiu i czynią otaczające nas przestrzenie piękniejszymi!

Leave a Comment