Koła do kosiarek – must have na wiosnę

Nadchodzi wiosna – każdy ogrodnik wie doskonale, że już u schyłku przydomowa zieleń upomina się już o należną uwagę. Gdy tylko ziemia rozmarznie po najchłodniejszej porze roku, a śniegi i lody stopnieją, trzeba myśleć o przygotowaniach do ciepłego sezonu – a w zasadzie nie tyle myśleć, co podjąć odpowiednie kroki. Można już zacząć planować, co wkrótce zostanie nasadzone, zacząć się martwić o zdobycie sadzonek czy nasion. Ale realizację wszystkich tych planów trzeba zacząć od zadbania o trawnik.

Na początek trzeba go dokładnie oczyścić ze wszystkiego, co zebrało się tu w trakcie zimy, w międzyczasie być może przymarzło. Wówczas trzeba też przeprowadzić gruntowne przycięcie samej trawy: chodzi o to, by pozbyć się tej zniszczonej, a jednocześnie pobudzić źdźbła do dalszego, intensywnego wzrostu. Ale żeby plan przycinania trawnika powiódł się, trzeba dysponować sprawnym, specjalistycznym sprzętem.

Koła do kosiarek – jakie wybrać?

Jak wiele sprzętów użytkowych, także kosiarka wymaga od czasu do czasu technicznego przeglądu: udoskonalania, dzięki któremu będzie powracać do dobrej formy. Eksploatacja takiego urządzenia może wpłynąć negatywnie na różne części składowe, a jednymi z nich są koła. Zatroszczenie się o nie jest kwestią priorytetową, ponieważ w oczywisty sposób kółka decydują o funkcjonalności i użyteczności kosiarki. Właśnie z uwagi na to, że mogą ulec zużyciu, to jeden z tych elementów, który podlega wymianie. Odwiedzając sklep, dysponujący kołami to kosiarek, można wybrać taki ich model, który będzie najlepiej odpowiadał na potrzeby i preferencje właściciela.

Oczywiście to, na jaki rodzaj kół można zwracać uwagę, wyznacza do pewnego stopnia model kosiarki – mowa tu na przykład o średnicy kółek. Zmianie nie ulegają też pewne zasadnicze sprawy, takie jak tworzywa: koła do kosiarek to zawsze części tworzywowo-gumowe. Z produkowanego syntetyku, najczęściej wytrzymałego na czynniki zewnętrzne polipropylenu, jest zrobiona felga. Ta jest z kolei otoczona gumową oponą, która:

  • amortyzuje wstrząsy
  • zmniejsza opór toczenia

czyli sprawia że koła, a więc i wzbogacone nimi urządzenie, łatwiej jest wprawić w ruch. Jednak to, jak będą się obracały koła, zależy również od rodzaju łożysk: a te mogą być kulkowe albo ślizgowe. Tu wybór należy do właściciela.

 

Leave a Comment