Kostka brukowa

Kostka brukowa wspaniale prezentuje się na podjazdach do posesji czy na tarasie; sprawdza się też przy budowaniu alejek w ogrodzie czy kącików wypoczynkowych. Dzięki niej nie musimy brodzić w błocie w deszczowe dni, a w czasie dobrej pogody możemy spacerować po niej, rozstawić grilla i delektować się czasem z rodziną. Pytanie jednak, na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową?

Kostka brukowa to najchętniej wybierany materiał spośród tych, które mają zdobić przestrzenie wokół domów, garaży czy budynków firm. Nic w tym dziwnego, w końcu dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, rozmiarach i kształtach. Dzięki bogactwu wyboru betonowych kostek możemy dopasować ją do panującej przydomowej aranżacji, koloru domu czy ogrodzenia. Sprawia to, że cała posesja może prezentować się stylowo i elegancko. Co ważne jednak, kostka kostce nierówna i przed wybraniem się na zakupy istotne jest, by wiedzieć jak wybrać odpowiednią do swoich potrzeb.

1. Zastanów się, gdzie chcesz położyć swoją kostkę

Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcemy położyć kostkę brukową. Wybór przestrzeni, na której będzie się znajdowała decyduje o tym, na  jakie parametry będziemy w pierwszej kolejności zwracać uwagę. Bardzo często zdarza się tak, że fachowcy, którzy zajmują się układaniem kostek doradzają nam by wybrać jednolitą, grubą kostkę na wszystkie powierzchnie. Najczęściej jest to jednak związane z większymi kosztami, ponieważ jest ona znacznie droższa. Dlatego by zoptymalizować wydatki warto pamiętać, że:

·         jeżeli chcemy położyć kostkę brukową na patio, tarasie czy w parkowych alejkach, czyli wszędzie tam, gdzie panuje ruch pieszy, możemy zdecydować się na cieńszą kostkę, o grubości 4 centymetrów;

·         w przypadku parkingu lub podjazdu do garażu należy zastosować kostkę o grubości min. 6 cm;

·         podłoże bardzo eksploatowane i obciążone wymaga wykorzystania kostki min. 8-centymetrowej.

Dobre dobranie kostki pod względem funkcji jaką będzie pełnić sprawi, że nawierzchnia będzie odporna na ciężar samochodów, a tym samym wytrzymała; jak również pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze na przestrzeniach, na których spędzamy czas rekreacyjnie.

2.  Liczy się jakość kostki

Ważna jest nie tylko grubość kostki, ale także jej jakość. Szlachetna kostka brukowa, wyprodukowana z naturalnych surowców pozwala cieszyć się niezmienionym kolorem oraz strukturą przez lata. Jest odporna na wysokie oraz niskie temperatury, a także uszkodzenia mechaniczne. Powinna również spełniać europejskie normy, które oznaczone są certyfikatem PN-EN 1338; dzięki niemu mamy pewność, że została wyprodukowana przy wykorzystaniu naturalnych materiałów oraz przeszła wszelkie testy wytrzymałości. Dlatego zawsze warto kupować u zaufanych producentów kostek brukowych, np. Bruk-Bet: https://www.bruk-bet.pl/produkty/kostka-brukowa.

3. Łatwa w utrzymaniu czystości, antypoślizgowa

Warto dopilnować by kostka brukowa, zawłaszcza jeśli chcemy wyłożyć nią taras czy chodnik do domu, była antypoślizgowa. To szczególnie przydatna właściwość podczas deszczu czy śniegu, który może utrudniać nam swobodne poruszanie się po nawierzchni. W przypadku tarasów, gdzie w porze letniej spożywamy posiłki, ważne jest by kostka była łatwa w utrzymaniu czystości. Dzięki temu szybko, przy użyciu wody z węża ogrodowego, zmyjemy wszelkie zabrudzenia.

Leave a Comment