Kupno mieszkania z rynku wtórnego – ważne informacje

W momencie, kiedy zostaje podjęta decyzja o kupnie nowego mieszkania, to ważne jest aby zastanowić się również nad tym, czy lepiej kupić je z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Mieszkania z rynku pierwotnego są bardzo drogie, co wiąże się z tym, że są nowe i ich stan jest idealny. Nie każdego jednak stać na to, aby wydać tyle pieniędzy. Dlatego też większość osób decyduje się na kupno mieszkania z rynku wtórnego. Zanim jednak dojdzie do zakupu, warto dokładnie sprawdzić takie mieszkanie i zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii.

Ukryte wady

Ważne jest to, aby dokładnie sprawdzić stan mieszkania przed jego kupnem. Często właściciele chcą jak najszybciej mieszkanie sprzedać i dlatego też nie mówią o wszystkich jego wadach ukrytych. Nawet jeśli mieszkanie wygląda dobrze wizualnie, to trzeba sprawdzić stan wszystkich instalacji, które się w nim znajdują. Wymiana instalacji jest kosztowna, a stare instalacje mogą zagrażać zdrowiu a nawet życiu. Ponadto warto zwrócić uwagę na stan podług przykrytych dywanem i na to, czy okna nie są stare i nie przepuszczają zimna. Wszystkie takie wady mieszkania mogą generować ogromne koszty, dlatego też tak ważne jest sprawdzenie tego wszystkiego.

Stan prawny

Kupno mieszkania z rynku wtórnego - ważne informacje

Przed kupnem mieszkania należy również sprawdzić jego stan prawny. W tym celu bardzo ważne jest to, aby przejrzeć księgę wieczystą. W niej znajdują się informacje o ciążących hipotekach, czy służebnościach na nieruchomości. Warto pamiętać o tym, że hipoteka jest przypisana do nieruchomości, a nie do właściciela. Ostatecznie więc kupując nieruchomość obciążoną hipotecznie, prawo to nie znika, a wierzyciel może przejąć nieruchomość w momencie kiedy długi nie są spłacane, bez względu na jej właściciela. Ponadto należy również sprawdzić, czy określony właściciel jest jedynym właścicielem nieruchomości. Jeżeli na nieruchomości występuje współwłasność, to ostatecznie podpisując umowę kupna, nabywa się tylko określone udziały w nieruchomości. Współwłaściciel będzie więc mógł korzystać bez ograniczeń ze swojej części budynku.

Leave a Comment