Czym jest microcement i do czego można go wykorzystać?

Microcement jest bardzo cienką zaprawą przy pomocy której można wykończyć podłogę czy ścianę, niekiedy efektem dekoracyjnym. Niekiedy microcement nazywany jest również systemem milimetrowym, bo tworzy warstwę o grubości 2-3 mm.

W rzeczywistości jednak pojęcie „microcement” nie jest do końca zdefiniowane i można je rozumieć na różne sposoby. Co ciekawe, w masach microcementowych znajdują się również domieszki polimerów, dzięki czemu są one bardziej spoiste. Utwardzenie odbywa się w tym przypadku na zasadzie polimeryzacji. Już zaledwie po 24 godzinach na posadzkach wykonanych z microcementu mona spacerować. Po około 7 dniach uzyskują one pełną twardość. Stosując klasyczny cement trzeba liczyć się z dłuższym okresem wiązania. Po tym takiego betonu nie uda się rozłożyć na grubości zaledwie 3 mm, tak aby ten posiadał odpowiednią twardość.

Microcement doskonale sprawdza się na ścianach i posadzkach w budynkach mieszkalnych, biurowych oraz w obiektach użyteczności publicznej. To świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca i nie można sobie pozwolić na podnoszenie poziomu posadzki czy nakładanie na ścianę grubej warstwy tynku. Poza tym microcement daje efekt dekoracyjny i jest materiałem niepylącym.

Mircocement można rozkładać na różnego rodzaju podłogach – płytkach ceramicznych, terakocie czy płycie OSB. W przypadku ścian nadaje się do kładzenia na tynkach cementowo-wapiennych, gipsowych, drewnie cy płycie kartonowo-gipsowej. Warto pamiętać o tym, że microcementem mona również pokrywać meble, a także przedmioty metalowe. Nadaje się te na podłoża sprężyste, gdyż jest materiałem elastycznym. Dedykowany jest do zastosowania zewnętrznego. Wykazuje odporność na promieniowanie UV.

Największym atutem microcementu jest jego niewielka grubość. Dzięki temu można go wykonać na podłożu już istniejącym – betonie, płytkach ceramicznych, drewnie czy na ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Microcement nakłada się bez zrywania starej powierzchni. Materiał ten sprawdza się również w strefach mokrych, a więc w łazienkach cy kuchniach. To dobre rozwiązanie również w pomieszczeniach basenowych.

Microcement to rozwiązanie dla osób, które poszukują posadek cechujących się idealną powierzchnią, pozbawioną przerw czy dylatacji. Materiał ten dobrze sprawdza się we wnętrzach nowoczesnych i urządzonych w sposób minimalistyczny. Doskonale komponuje się z mieszkaniami typu loft i nie tylko. Dzięki różnorodnym technikom nakładania microcementu oraz szerokiej palecie kolorów można osiągnąć niepowtarzalny efekt wykończenia posadzki, ściany czy sufitu. Microcement niekiedy stosowany jest również jako pokrycie mebli.

Cechą charakterystyczną dla powierzchni microcementowych jest łatwość utrzymania na nich idealnej czystości. Plusem jest te to, że można je połączyć w zasadzie z większością materiałów wykorzystywanych w budownictwie – mieszkaniowym i przemysłowym. Konserwacja w tym przypadku ograniczona jest jedynie do przecierania microcementu wilgotną ściereczką.

Leave a Comment