Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową – skuteczna termoizolacja poddasza

Do ocieplania poddasza coraz częściej wybiera się piankę poliuretanową otwartokomórkową. Dlaczego właśnie ten sposób ocieplania zyskuje na popularności?

Pianki PUR świetnie wpasowują się w miejsca o skomplikowanej geometrii – a właśnie takie powierzchnie często występują na poddaszach. Pianki poliuretanowe, które wypełniają trudno dostępne przestrzenie, eliminują mostki termiczne, wszelkie łączenia, szpary i przewiewy – co skutecznie izoluje poddasze przed niepożądanymi czynnikami. Co więcej, posiadają niski współczynnik przepuszczalności ciepła, a to oznacza, że zapewniają bardzo dobrą izolację.

Wybór materiału o otwartokomórkowej strukturze powoduje również, że nie trzeba martwić się wilgocią czy – w późniejszym czasie – grzybem. Materiał ten ma bowiem niski współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej, co oznacza, że nie dochodzi do kondensacji wilgoci, a w efekcie zagrzybienia. Pianka PUR jest paroprzepuszczalna, przez co nie powoduje butwienia drewna, a dzięki swojej półelastycznej strukturze – „pracuje” na drewnie bez spękań.

Pianki poliuretanowe sprawdzają się w przypadku ocieplenia poddasza także dlatego, ponieważ są nietoksyczne i bezwonne.

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową – zalety dla konstrukcji

Konstrukcja całego dachu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinna mieć współczynnik przenikania ciepła nie większy niż 0,18 W/(m2K). Dzięki właściwościom pianki poliuretanowej i natryskowej metodzie nakładania, można zaoszczędzić miejsce – warstwa ocieplenia będzie cieńsza niż w przypadku wykorzystania alternatywnych materiałów. Oprócz tego wyróżnia się ona niskim ciężarem właściwym, dlatego nie wpływa na konstrukcję budynku – to sprawia, że sprawdza się w przypadku ocieplania pomieszczeń z niskim dachem. Co więcej, natrysk dociera do najbardziej odległych miejsc, pozwalając nam zaoszczędzić na czasie i potencjalnych wadach docieplenia trudno dostępnych przestrzeni.

Kolejnym atutem pianki jest to, że w przeciwieństwie do wielu metod ocieplania jest trwała i nie przemieszcza się. Z łatwością pokrywa wszystkie krzywoliniowe powierzchnie i załamania dachu. Jest niezastąpiona, gdy musimy wykonać ocieplenie w ograniczonym czasie.

Pianka poliuretanowa zapewnia także izolację akustyczną. Szczególnie pianka otwartokomórkowa, którą można stosować jako izolację w ścianach działowych albo dachu. Przewagą pianki natryskowej jest brak łączników montażowych oraz pustych przestrzeni na krawędziach płyt – potencjalnych miejsc przenoszenia dźwięków. Jeżeli chcemy ocieplić pomieszczenie, które dodatkowo ma być dźwiękoszczelne – to właściwy wybór.

Ocieplanie poddasza pianką – cena i czas realizacji

Biorąc pod uwagę trwałość i czas wykonania ocieplenia, pianka PUR jest dobrym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia – zwłaszcza w późniejszej kalkulacji. Na jej ostateczny koszt wpływa fakt, że już cieńsza warstwa pianki daje większą ochronę termoizolacyjną niż wiele innych materiałów używanych do ocieplania poddasza. Co ważne, właściwości te nie ulegają pogorszeniu.

Dobrze położona pianka poliuretanowa pozwala oszczędzić na ogrzewaniu, a przy tym poprawia komfort termiczny i akustyczny mieszkańców budynku. Przy wyborze ocieplenia należy kierować się rozsądkiem i pamiętać, że nie zawsze cena stanowi o jego jakości.

Leave a Comment