Ogród na ścianie

Nowoczesność, zamiłowanie do betonowych, aluminiowych czy też szklanych powierzchni nie wykluczają coraz większych tendencji do tworzenia ciekawych zielonych przestrzeni. I choć w miastach coraz mniej jest miejsca na rozległe parki czy też miejskie lasy to coraz częściej wykorzystywane są ściany do budowania ogrodów wertykalnych. Te zielone wertkale z powodzeniem zdobią elewacje budynków, jak i wnętrze firm, hoteli, salonów SPA i wielu innych przestrzeni użytkowych. Początki tego trendu datuje się na lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, ale o jego ekspansji i modzie na „malowanie ścian”roślinami możemy mówić od kilku lat. Sam pomysł wszak też nie jest nowy, bo wszyscy mamy przed oczami zarośnięte budynki na polskich osiedlach czy też winorośle i pnącza obrastające pergole. Różnica polega na tym, że w przypadku ogrodu wertykalnego rośliny nie mają korzeni w gruncie.

Popularność ścian

Ogrody wertykalne z założenia mają zdobić wielkie betonowe ściany, które po prostu są brzydkie. Z drugiej strony w przestrzeni blokowisk miały dawać namiastkę tak ważnej natury. Z tą modą konstruktorzy poszli dalej i zaczęli tworzyć takie zielone powierzchnie także w budynkach, a co za tym idzie coraz częściej instalacje pojawiają się w domach. Od wielkości i ciężkości konstrukcji oraz wybranych roślin zależy, czy dana instalacja sprawdzi się bardziej na zewnątrz czy też wewnątrz budynku. Poza niewątpliwymi walorami ozdobnymi ogrody http://dream-wall.pl/oczyszczają powietrze, wpływają pozytywnie na samopoczucie i zdrowie domowników. Poza tym pozwalają na chwilę relaksu wśród zieleni.

Idealne miejsce na ogród

Ogród wertykalny nie potrzebuje dużej przestrzeni, ale musi być stabilną konstrukcją. W związku z tym jeśli montujemy go na ścianie, to powinna być ona wytrzymała i solidna. Najlepiej również montować tego typu konstrukcje na ścianie południowej lub zachodniej. Wtedy mają najwięcej nasłonecznienia. Poza tym powinniśmy zwrócić uwagę, by chronić rośliny przed uciążliwymi przeciągami. Ogród będzie nas cieszył zarówno latem , jak i zimą. Będzie budował naturalny filtr, nawilżał powietrze podczas sezony zimowego, gdy ogrzewamy pomieszczenia oraz tworzył mikroklimat w czasie upałów. Na takich ścianach można uprawiać różnego rodzaju rośliny oraz na przykład zioła. Kompozycja zależy tylko i wyłącznie od nas, choć warto sięgnąć po takie zielone (i nie tylko takie) elementy, które świetnie się w takim ogrodzie odnajdą.

Pośród roślin ulubionych przez wertykale znajdą się paprocie, mchy, sukulenty oraz rośliny kwitnące. Nie bójmy się również warzyw czy wspomnianych wyżej ziół. Bardzo dużo zależy od systemu nawodnienia, jaki zamontujemy i odpowiedniego odżywiania. Pozostaje się cieszyć zieloną przestrzenią na co dzień.

Leave a Comment