Jak wybrać okna dachowe?

Okna dachowe są zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem na oświetlenie pomieszczeń na użytkowym poddaszu. Oczywiście jeszcze przed rozpoczęciem remontu należy zdecydować o wyborze okien połaciowych, a także gdzie dokładnie zostaną one umieszczone. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku zamawiania indywidualnego projektu.

Dobór oraz rozmieszczenie okien dachowych?

Wbrew pozorom właściwe rozmieszczenie  okien dachowych nie jest łatwym zadaniem. Konieczne jest tutaj pogodzenie następujących kwestii: widoku, bezpieczeństwa użytkowania, wygody oraz nasłonecznienia. Okno dachowe zapewni dobry widok dopiero wtedy, gdy zostanie umiejscowione na takiej wysokości, by możliwe było wygodne wyglądanie, nie tylko w pozycji stojącej, ale również siedzącej. W przypadku, gdy okno dachowe zostanie umieszczone na zbyt dużej wysokości względem podłogi, użytkownik będzie widział tylko niebo oraz czubki drzew. Z kolei, gdy będzie znajdowało się za nisko, konieczne będzie schylanie się. Optymalna wysokość wynosi 1,2 metra od podłogi. Rekomendowane jest, by górna krawędź okna wypadała na wysokości 2 metrów. W niektórych przypadkach warunek ten będzie spełniony dopiero wtedy, gdy zostanie kupione większe okno dachowe

W sytuacji, gdy dach danego domu będzie miał niewielki kąt nachylenia, a standardowe okno o wymiarach 78 x 118 cm zostanie umiejscowione na właściwej wysokości nad podłogą, jego górna krawędź może wypaść pod linią wzroku osoby, która w tym momencie będzie stała. Nie tylko nie będzie to wygodne, ale również przyjemne. W takim przypadku poleca się zdecydować na dłuższe okno np. 1,4 m, alternatywą może być oczywiście pionowy zestaw dwóch okien. Warto mieć świadomość, że najlepsze nasłonecznienie zostanie osiągnięte, gdy okna zostaną umiejscowione w przeciwległych połaciach danego dachu. 

Jak obsługiwać okna połaciowe?

W celu obsługi okna połaciowego korzysta się z klamki albo odpowiedniego uchwytu, który jest przymocowany do skrzydła. Oczywiście klamka może być zamocowana nie tylko do dolnej, ale również górnej części skrzydła. Osobom, które mają zamiar umiejscowić okno nisko, rekomenduje się by klamka znajdowała się u góry. Sytuacja będzie odwrotna, gdy planuje się zainstalować okno wysoko. W zdecydowanej większości przypadków nie powinno być żadnych problemów z otwieraniem ręcznym, gdy okno będzie umieszczone na zwykłej wysokości. 

Jeżeli okno będzie zamontowane zbyt wysoko nad poziomem podłogi, użytkownik może nie dosięgnąć do niego. Wtedy jedynym wyjściem będzie korzystanie z odpowiedniego drążka lub zainstalowanie specjalnego napędu, którego zadaniem będzie poruszanie skrzydłem. 

 

Leave a Comment