Jak poznać architekturę Chin

Chiny, tak zwane państwo środka. Jeden z tych krajów, które należą do najmniej poznanych i najbardziej fascynujących przeciętnego Polaka. Jednocześnie Chiny wycieczki, to nie tylko krajobrazy, ale również zetknięcie się z jedną, z najbardziej zadziwiających tradycji, historii, a także jedną z najdziwniejszych architektur. Z jednej strony, ogromne budynki ze stali i szkła, najwyższe na świecie, sięgające wyżej niż chmury. Z drugiej strony, architektura historyczna, czyli wszelkiego rodzaju klasyczne budowle, często w oparciu o drewno i delikatną konstrukcję, innym razem, jedne z najstarszych i najbardziej trwałych budowli na świecie – takich jak chociażby Wielki Mur Chiński. To właśnie można zobaczyć podczas wycieczki do Państwa Środka, wycieczki, która może być idealna dla każdego, dla architekta, a także dla miłośnika azjatyckiej tradycji czy historii.

Co zaskoczy nas w Chinach

W zależności od tego, czego oczekujemy po podróży do Chin, w kraju tym zaskoczyć może nas praktycznie wszystko. Począwszy od tamtejszej kultury i codzienności. Chińczycy, są wyjątkowo pracowitym narodem, dbającym o swoją pracę oraz o swoje otoczenie. Jest to naród, który zbudował swoją potęgę na pracowitości i ona, przejawia się praktycznie w każdym aspekcie.

Drugą stroną medalu, jest ich styl i sposób życia. Chiny, nie są krajem, w którym zwraca się dużą uwagę na to, w jaki sposób żyje się na co dzień. Chińczycy mieszkają w małych mieszkaniach lub niewielkich domkach, które większość z nas uznałaby, co najmniej za niespełniające naszych oczekiwań. Dodatkowo, tamtejsza architektura, choć jest zróżnicowana, to jednak charakteryzuje się całkowitą odmiennością od naszej. Tym samym, aby zrozumieć ich system wartości architektonicznych, należy mieć nieco wiedzy oraz pojęcia o ich stylu w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Architektura wnętrz w Chinach

Chińczycy, bardzo lubią przyozdabiać swoje wnętrza. Najczęściej więc, w domach chińskich spotkać można liczne ozdoby, które przypominają i jednocześnie personalizują wnętrze. Zupełnie inaczej jednak wyglądają budynki użyteczności publicznej czy też biura w Chinach. Te, swoją surowością i nienagannością, bardziej przypominają japońskie biurowce.

Chiny są krajem kontrastów, zarówno w turystyce, jak również w każdym innym aspekcie, także w architekturze. Poznając jednak Chiny, możemy zrozumieć, jak bardzo jest to świat odmienny od naszego, jak bardzo się on różni od naszego świata. Tym samym, w Chinach możemy dostrzec odmienności i to w każdym aspekcie naszego życia, od kultury i tradycji, przez społeczne zachowania, aż po architekturę.

Leave a Comment