Rekuperator – serce systemu wentylacji mechanicznej. Jaki rekuperator wybrać ?

Nowoczesne budownictwo jednorodzinne wymaga od Inwestorów szerokiego rozpoznania usług i produktów oferowanych przez rynek. Omówienia tego na tle rekuperatorów wymaga w pierwszym rzędzie wskazania różnic między dostępnymi systemami rekuperacji. Rekuperator jako urządzenie którego zadaniem będzie nawiewanie świeżego powietrza do budynku oraz wyrzucanie powietrza z pomieszczeń klasyfikowanych jako ,,brudne” – przy uwzględnieniu  odzysku ciepła – należy podzielić rekuperatory z wymiennikami krzyżowymi, przeciwprądowymi, obrotowymi, entalpicznymi i inne. Podział przytoczonych rodzajów rekuperatorów dokonany został pod kątem dwóch kryteriów: poziom odzysku ciepła oraz zdolność rekuperatora do odzysku wilgoci z powietrza wywiewanego z budynku.

Sprawność rekuperatora

Sprawność odzysku ciepła rekuperatora wyposażonego w pojedynczy wymiennik krzyżowy szacowany jest na poziomie około 76-69 %, z kolei  sprawność rekuperatora wyposażonego w wymiennik przeciwprądowy oscyluje na poziomie około 96-79 %. Łatwo dostrzec można znaczną różnicę w sprawności podanych wyżej rekuperatorów. Przechodząc do drugiego kryterium rozróżnienia rekuperatora należy wyjść od tego czy rekuperator oprócz odzysku ciepła będzie także posiadał zdolność do odzysku wilgoci z powietrza wyrzucanego z pomieszczeń w których zamontowana została instalacja wywiewna. Mowa tu o rekuperatorach wyposażonych w wymiennik entalpiczny, sprawność rozpatrywana pod kątem poziomu odzysku ciepła jest niższa w porównaniu do rekuperatorów z wymiennikiem przeciwprądowym gdyż szacuje się ją na poziomie około 85 %, jednak tak jak wskazywano wyżej dzięki polimerowej membranie wymiennika rekuperator entalpiczny będzie przekazywał wilgoć powietrzu nawiewanemu do pomieszczeń klasyfikowanych jako ,,czyste”.

Wymiennik ciepła w rekuperatorze

Kryterium rodzaju wymiennika ciepła w rekuperatorze, a także ewentualna jego zdolność do odzysku wilgoci, to tylko podstawowe kryteria wyboru jakimi powinien kierować się Inwestorem przed zakupem centrali wentylacyjnej. Do tego dochodzi także wybór konfiguracji króćców wychodzących z rekuperatora tj. do nawiewu i wyciągu z jednej strony oraz do wyrzutni i czerpni z drugiej strony – należy w tym zakresie sprecyzować konfiguracje króćców pod kątem zamontowanej instalacji wentylacyjnej oraz odpowiedniej lokalizacji czerpni powietrza która nie powinna znajdować się w miejscu, w którym oddziaływanie promieniu słonecznych będzie zwiększało ryzyko nagrzewania się tego elementu systemu rekuperacji.

Jaki rekuperator wybrać?

Rekuperator obsługujący wentylację wszystkich pomieszczeń czystych i brudnych budynku powinien być także wyposażony w odpowiednie sterowanie całym systemem. W tym zakresie producenci umożliwiają sterowaniem rekuperatorem poprzez sterownik naścienny montowany na przykład w salonie lub korytarzu, bądź rekuperatory wyposażane są w dodatkowe elementy automatyki która umożliwia Inwestorowi sterowaniem systemem przez Internet. Wszystko tak naprawdę zależy od tego czego Inwestor oczekuje od urządzenia które planuje zakupić, a także w jaki sposób i z jaką częstotliwość chce ingerować w nastawy rekuperatora.

Wybór rekuperatora – przy obecnej szerokiej gamie urządzeń dostępnych na rynku – nie jest rozwiązaniem łatwym. Dlatego przy uwzględnieniu naszego ponad 14 letniego doświadczenia w branży wentylacyjnej chętnie doradzimy Państwu jakie rozwiązanie dla konkretnego projektu będzie dla Państwa najbardziej optymalne.


Po więcej informacji zapraszamy na: „WOJWENT” WIELOCH SP.J. 42-165 LIPIE UL. LEŚNA 12 wojwent.com biuro@wojwent.pl

Leave a Comment