Remont starego domu – jakie prace są konieczne?

Kupno starego, zniszczonego domu jest niedrogie, jednak taki budynek wymaga sporych prac remontowych. Ich koszt jest zależny od rodzaju wybranych materiałów, własnej pomysłowości, jak również od wysokości zapłaty dla firmy remontowo-budowlanej. Jeśli ma się w planach kupno budynku wzniesionego kilkadziesiąt lat wcześniej, powinno się pamiętać, że w starych domach konieczne jest wykonanie kilku prac remontowych.

Wymiana pokrycia dachowego

Stare domy często mają nieszczelne dachy. Remont powinno się rozpocząć od położenia nowego pokrycia dachowego, gdyż wykonanie wcześniej innych prac może okazać się błędem. Nieszczelny dach spowoduje przeciekanie wody do pomieszczeń podczas deszczu, przez co nowe panele czy świeżo pomalowane ściany i sufity zostaną zniszczone.

Nowe pokrycie dachowe można wykonać z dowolnego materiału, jednak szczególnie polecana jest blacha miedziana. Można ją zamówić między innymi w firmie http://www.krak-zinc.pl/. Miedziana blacha na dachy wyróżnia się estetycznym wyglądem, a jej trwałość sięga nawet 300 lat. Co więcej, miedź, na skutek kontaktu z czynnikami atmosferycznymi, pokrywa się patyną, dzięki której nabiera nowej, ciekawej barwy.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Po położeniu nowego pokrycia dachowego powinno się wymienić stare okna i drzwi, zwłaszcza wejściowe. Nowe okna PCV lub drewniane pozwolą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, a także sprawią, że w domu zawsze będzie ciepło. Stolarka nowego typu jest również ekologiczna, gdyż zabezpiecza przed utratą ciepła z budynku i związanymi z tym niekorzystnymi zjawiskami w środowisku naturalnym. Ponadto dzięki nowym oknom i drzwiom zabezpieczy się pomieszczenia przed wlewaniem się wody deszczowej do środka w czasie ulewy.

Ocieplenie budynku

Dawniej budynki były nieocieplone, jednak dziś ocieplanie domów jest normą. Stary dom warto ocieplić z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zmniejszenie utraty ciepła w czasie chłodnych miesięcy, drugim – ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza budynku w czasie upałów.

Osuszanie

Domy wybudowane kilkadziesiąt lat temu nie były ocieplone i często były słabo ogrzewane. Z tego powodu na ścianach mogła pojawić się wilgoć. Wilgotne ściany są problemem zwłaszcza w piwnicach, gdzie o zawilgoceniu świadczy charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Co ważne, wilgoć w domu nie jest problemem wyłącznie estetycznym. Na mokrych ścianach rozwijają się grzyby, które mogą stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Grzyb jest niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci, dlatego dom powinien być dokładnie osuszony przed dalszym remontem.

Leave a Comment