Chcesz mieć funkcjonalne i eleganckie mieszkanie? Poznaj rodzaje sufitów podwieszanych!

Sufity podwieszane są jedną z najczęściej wykorzystywanych metod, które mają zapobiegać czasochłonnemu wyrównywaniu sufitu. Są też sposobem na stworzenie przestrzeni technologicznej na różnego rodzaju instalacje. Ich wykorzystanie daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Poznaj rodzaje sufitów podwieszanych oraz ich zalety i wady, aby sprawdzić, czy to rozwiązanie dla ciebie.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Decyzja o wykonaniu sufitu podwieszanego to dopiero początek. Trzeba też wybrać materiał, z jakiego zostanie on zrobiony.

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych to jedna z najczęściej wybieranych i najtańszych opcji. Cała konstrukcja jest bardzo lekka, a jednocześnie łatwa w aranżacji. Ich niekwestionowaną zaletą jest możliwość uzyskania gładkiej powierzchni bez widocznych połączeń. Same płyty możesz malować lub tapetować. Dodatkowym atutem jest wyciszenie pomieszczenia – konstrukcja w pewnym stopniu tłumi dźwięki.

Sufit podwieszany z paneli drewnianych to niekonwencjonalna ozdoba mieszkania. Za jego pomocą w mieszkaniach typu studio można wyodrębnić strefy pełniące różne funkcje. Sufit z paneli możesz też zastosować, jeżeli w pomieszczeniach znajduje się strop drewniany. W sklepach kupić możesz panele drewniane fornirowane lub wykonane z naturalnego drewna. Pierwszy rodzaj paneli może być jednolity lub wzorzysty – w zależności od wyboru. Ze względu na elegancki, nadający ciepła efekt, sufit podwieszany z paneli drewnianych stosuje się często w domowych salonach, ale też w biurach, salach konferencyjnych, teatrach i bibliotekach.

Sufity napinane to najbardziej designerska forma sufitów podwieszanych. Przybierają różne kształty, są dostępne w wielu kolorach i strukturach. Przy zastosowaniu odpowiedniego sufitu podwieszanego uzyskać możesz niepowtarzalny efekt, np. optycznego powiększenia pomieszczenia. Same sufity napinane są na konstrukcji aluminiowej lub plastikowej, która rozpościera się od ściany do ściany. W suficie napinanym możesz umieścić oświetlenie lub elementy wentylacji.

Zalety sufitu podwieszanego

Główne zalety sufitu podwieszanego to szybki i łatwy montaż. W suficie podwieszanym możesz umieścić oświetlenie lub wentylację, a pod nim ukryć instalacje. Szczególnie ta cecha ma duże znaczenie w obiektach użyteczności publicznej lub biurach. Sufity podwieszane maskują niedoskonałości zwykłego sufitu lub mogą obniżyć wysokie pomieszczenia. Ogromną zaletą są też nieograniczone możliwości aranżacyjne, opcja dogrzania pomieszczenia (jeżeli do wypełnienia pustych przestrzeni zastosowano wełnę mineralną) lub jego wyciszenia.

Wady sufitu podwieszanego

Wady sufitu podwieszanego wynikają z jego cech. Nawet najlżejsza konstrukcja jest czasami za ciężka, jeżeli stopy są mocno osłabione lub niskie. W takich pomieszczeniach nie da się zamontować podwieszanego sufitu. Dużą wadą jest konieczność rozebrania sufitu, jeżeli awarii ulegną znajdujące się pod nim elementy instalacji. Wiąże się to nie tylko z kosztowną naprawą, ale również dużym bałaganem przy demontażu.

Ile kosztuje sufit podwieszany?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje sufit podwieszany. Wszystko zależy od powierzchni sufitu, zastosowanych materiałów i rodzaju konstrukcji. Do ceny musisz doliczyć także wynagrodzenie monterów oraz elementy oświetlenia, które mają być zamontowane na suficie. Możesz spróbować ograniczyć koszty kupując materiały we własnym zakresie. Produkty do montażu sufitu podwieszanego kupisz w sklepie internetowym Castorama. Średni koszt prostego sufitu podwieszanego to około 40-90 zł/m2, bardziej skomplikowane konstrukcje kosztują 55-120 zł/m2.

Leave a Comment