Łąki kwietnie – niekonwencjonalny sposób na własny, zielony azyl

Chlubą każdego posiadacza domu jest również otoczenie wokół budynku mieszkalnego, które najczęściej stanowi trawnik i kwiatowe rabaty. Obecnie coraz bardziej modne stają się łąki kwietne, będące niekonwencjonalnym sposobem na urządzenie przydomowej przestrzeni.

  1. Prywatna, kwietna łąka w przydomowym ogrodzie
  2. Łąki kwietne – korzyść dla człowieka i środowiska

Łąka kojarzy się z sielskim, nieco dzikim miejscem, oddalonym od miejskich zabudowań i zgiełku. Teraz nie trzeba już wyjeżdżać za miasto, aby skorzystać z uroku łąki. Nic ni stoi na przeszkodzie, aby taki azyl stworzyć sobie na własnej posesji.

Prywatna, kwietna łąka w przydomowym ogrodzie

Wysianie kwietnej łąki na dużym obszarze upiększa okolice i doskonale komponuje się z zielenią miejską w postaci parków. Można jednak mieć również swoją prywatną, niewielką łąkę kwietną – wystarczy ją wysiać na trawniku, w okalającej go rabacie, a nawet niewielkich skrzynkach na balkonie! Taka oryginalna, naturalna ozdoba sprawia, że poprawia się estetyka terenu, a krajobraz wokół domu zostaje urozmaicony, m.in. przez różnobarwne kwiaty, których wygląd zmienia się wraz ze zmianami warunków klimatycznych w poszczególnych porach roku.

Nowoczesne łąki kwietne to nie tylko sposób na stworzenie sobie własnego miejsca do relaksu, ale również sprytna metoda, pozwalająca oszczędzić czas na pielęgnacji przydomowego terenu. Przeciętną łąkę należy kosić raz lub dwa razy do roku. Po wysianiu, wymaga jedynie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, znacznie mniej niż trawnik, dzięki czemu można zaoszczędzić wiele czasu i wysiłku.

Łąki kwietne – korzyść dla człowieka i środowiska

Stworzenie kwietnej łąki pozwala człowiekowi odpocząć na łonie natury, nie ruszając się zbyt daleko od domu. Jednak to nie wszystko – na wysianiu takiej łąki korzysta również środowisko. Aby utrzymać łąki kwietne w dobrym stanie nie potrzeba sztucznych nawozów, herbicydów czy pestycydów. Nie trzeba jej nawet dodatkowo podlewać – gatunki roślin tworzących łąkę charakteryzują się rozbudowanym systemem korzeniowym, który sięga daleko w głąb ziemi, dlatego lepiej wiążą wodę niż trawnik i dłużej utrzymują ją w glebie. Co więcej, łąki kwietne pozytywnie wpływają na jakość powietrza, szczególnie w mieście, ponieważ zatrzymują pyły wchodzące w skład smogu, a także obniżają temperaturę powietrza, co ma szczególne znaczenie w upalne dni, kiedy tworzy się tzw. miejska wyspa ciepła.

Łąki kwietne są piękne, ekologiczne i tanie w utrzymaniu, dlatego świetnie sprawdzają się jako atrakcyjny zamiennik dla przydomowego trawnika!