Letnie porządki w ogrodzie – pomysły, porady, inspiracje

Lato kojarzy się głównie z relaksem i odpoczynkiem. Nawet jeśli brak urlopu, a wolnych dni raczej nie uda się wygospodarować na wyjazd, warto korzystać z uroków natury każdego dnia. Ci, którzy posiadają ogród wiedzą, że nie jest to jedynie przyjemność. Ogród wymaga pracy przy jego pielęgnacji. Latem, wysokie temperatury i deszcz mogą sprawić, że ogród zamieni się w prawdziwie nieokiełznaną dżunglę. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby utrzymać ogród w dobrym stanie i cieszyć się towarzystwem natury przez cały rok.  

Letnie porządki w ogrodzie – zadbaj o swój azyl spokoju  

Koszenie trawy  

Ten obowiązek znają wszyscy posiadacze ogrodu. To podstawowy element pielęgnacji trawnika. Latem trawnik powinien być koszony regularnie. Sposobem na zieloną trawę jest podlewanie jej bezpośrednio po skoszeniu. Dzięki częstemu koszeniu trawnika, możemy zapobiegać wzrostowi chwastów oraz powodować tym samym rozkrzewianie się trawy, która stopniowo stworzy piękny, zielony dywan.   

Grabienie spadających liści i trawy  

Ważne jest, aby na bieżąco usuwać z trawnika resztki trawy i liście, które pozostając na murawie mogą powodować jej gnicie oraz niekorzystny wygląd.   

Przycinanie roślin  

Ta czynność także jest dobrze znana wszystkim miłośnikom ogrodnictwa. Regularne przycinanie gałęzi, drzew, krzewów i żywopłotów sprawia, że wyglądają one niezwykle korzystnie oraz zachowują regularny kształt.  Aby porządki i prace w ogrodzie były owocne, warto postawić na porządne narzędzia dobrej jakości, które posłużą nam dłużej.  

Wyrywanie chwastów 

Jak wiedzą wszyscy posiadacze ogrodu, wyrywanie chwastów jest czynnością niezbędną do zapewnienia prawidłowych warunków wzrostu dla pozostałych roślin. Chwasty mogą je osłabiać, utrudniać dostęp do substancji odżywczych, a co najgorsze – blokować ich wzrost. Pielenie chwastów najlepiej wykonywać, gdy są one jeszcze małe. Najlepiej pozbyć się ich zanim zakwitną i wydadzą nasiona. Później niestety, usuwanie ich może okazać się bardzo ciężką i mozolną pracą, ponieważ chwasty bardzo szybko się rozsiewają. Należy także zwrócić uwagę, aby usuwać wszelkie – nawet najmniejsze – pozostałości rośliny, bo mogą one odrastać. Najlepiej będzie, jeśli podczas wzrostu roślin, zaplanujemy opryski. Opryskiwacz akumulatorowy Marolex pomoże nam uporać się z niechcianymi chwastami i utrzymać ogród w jak najlepszym stanie.  

Pamiętaj także o bieżących naprawach na terenie ogrodu – zadbany taras i otoczenie wokół domu będą idealnym miejscem do letniego odpoczynku czy spotkań z najbliższymi. Warto wyposażyć się więc w odpowiednie narzędzia – klucze płasko-oczkowe Honiton i piła tarczowa do drewna Globus to z pewnością akcesoria, które sprawdzą się podczas letnich prac w ogrodzie.  

Letnie porządki w ogrodzie to nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych ogrodników. Nawet kilkudniowe zaniedbanie, może powodować usychanie roślin czy brak owocowania krzewów. Warto zwracać uwagę na detale. Skoszona trawa, podlane kwiaty, wypielone grządki będą sprawiać, że ogród będzie wyglądał pięknie i stanie się miejscem wymarzonego odpoczynku.  

Leave a Comment