Nowoczesne systemy ociepleń – domy, jachty i nie tylko

Ocieplanie budynków, elementów zabudowy, a nawet pojazdów to w naszym klimacie już standard. Chcąc zachować i jednocześnie eksploatować oszczędnie energią cieplną, niestety, zmuszeni jesteśmy do wykonywania trwałej i jak najbardziej efektywnej izolacji termicznej. W zależności od sposobu ocieplenia, dostępnej kwoty lub w zależności od rodzaju pomieszczeń lub pojazdów ocieplanych, najczęściej stosujemy system pianek PUR lub system oparty o wełnę mineralną lub styropian.

Pianka – lekka i trwała

Pianka zamkniętokomorowa lub otwartokomorowa, to prawdopodobnie najbardziej wydajny system dla izolowania cieplnego budynków. Pianka jest lekka, nakłada się ją szybko i wygodnie, a przy tym posiada lepsze parametry izolacji w stosunku do wełny mineralnej czy też styropianu. Pozbawiona jest mostków termicznych i całkowicie eliminuje ryzyko powstania tak zwanego ciągu, czyli regularnej wymiany ciepłego i zimnego powietrza, co często ma miejsce przy nieprawidłowej izolacji termicznej, która wykonywana jest za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Pianka ma jednak zasadniczo, jeden minus. Jest stosunkowo sztywna i nieodporna na pękanie, przez to nie nadaje się do ocieplania pojazdów czy też łodzi jachtowych.

Wełna – tańsza i bardzo uniwersalna

Jachty posiadają ocieplone podłogi i ściany

Wełna mineralna jest znacznie tańsza od pianki i jest też znacznie bardziej uniwersalna. Co prawda, wełna nie izoluje w pełni, powstają bowiem przy izolacji tym materiałem niewielkie mostki termiczne, jednak jej podatność na odkształcenia oraz łatwość dopasowania do powierzchni, sprawiają, że idealnie izoluje nie tylko budynki, ale również pojazdy, łodzie, czy też inne, ruchome maszyny lub urządzenia.

Wełna mineralna jest najbardziej wydajnym i przy tym bardzo lekkim materiałem stosowanym w szkutnictwie. Na http://www.yachtguru.pl, można obejrzeć przykłady jachtów, które został ocieplone właśnie za pomocą wełny mineralnej. Co więcej, jachty te są jachtami pełnomorskimi, od których niejako wymaga się pełnej izolacji i wysokiej trwałości w trudnych warunkach.

Leave a Comment