ciasto drożdżowe ciasto drożdżowe

O tym, co powstało na bazie drożdży

Jedno z najstarszych ciast świata, które nadal jest w światowej czołówce popularności. O czym mowa? Oczywiście o cieście drożdżowym! Praca z nim nie należy do najłatwiejszych, ale wystarczy znać kilka jego tajemnic, aby łatwiej z nim współpracowało.

Problemy na horyzoncie! Jak uratować ciasto drożdżowe?

Też tak miałeś, że przepis na ciasto drożdżowe wydawał się taki łatwy, a tu wszystko zaczyna się walić? Oto sygnały alarmowe, na które trzeba uważać piecząc ciasto na bazie drożdży:
”Ciasto ma dziwny zapach i zaczyna się marszczyć.” – To oznaka, że na naszej drodze stanęły nadtlenki. Jest to najbardziej niebezpieczna rzecz jaka może się wydarzyć z ciastem drożdżowym. W takiej sytuacji nie da się już uratować całej porcji ciasta. Opcją jest pozostawienie części ciasta, dodanie do niego nowych składników: cukru, płynów, drożdży, mąki i wyrobienie go od nowa.
”Ciasto wyschło.” – Kiedy skórka na cieście szybko się wytwarza i pogarsza się ogólny wygląd ciasta, należy działać szybko. Trzeba skropić ciasto wodą lub tłuszczem (np. olejem), przykryć i odstawić, a później wymieszać.

Przechowywanie ciasta w lodówce

W momencie, gdy bazą ciasta są drożdże, trzeba pamiętać, że po zagnieceniu mamy ograniczony czas na sfinalizowanie wypieku. Niektóre przepisy na ciasta jednak wymagają, aby ciasto poleżało w lodówce albo z innej przyczyny nie możemy w danym momencie uformować i upiec go. Jak je więc przechować, aby nie stało się kwaśne? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie może przebywać w lodówce dłużej niż 24h. Warto przykryć je ręcznikiem lub serwetką, ponieważ ciasto drożdżowe ma tendencję do szybkiego wysychania. Trzecią ważną sprawą, jest pamiętanie o wysmarowaniu naczynia, w którym przechowywane jest ciasto, ponieważ inaczej ciężko będzie je oderwać od dna. Wyjątkiem wśród ciast drożdżowych, jest ciasto francuskie, które możemy przechowywać w lodówce znacznie dłużej.

Obalamy mit przesiewania mąki

Często zdarza się, że przepisy na ciasta zawierają frazę “mąkę należy przesiać przez sito” i tłumaczy się to potrzebą natlenienia jej. Tak naprawdę, zabieg ten stosuje się przede wszystkim, aby pozbyć się z mąki ewentualnych śmieci i aby ciasto lepiej zagniatało się, bowiem luźna mąka łatwiej połączy się z pozostałymi składnikami.

Ten rodzaj ciasta skrywa w sobie jeszcze wiele innych tajemnic. Zabierając się za przepis na ciasto drożdżowe bądź otwarty na korzystanie z niestandardowych rozwiązań. Pamiętaj jednak, że ciasto odwdzięczy Ci się wspaniałym smakiem!