Odzież BHP – kiedy jej używać?

Odzież BHP kiedy jej używać?

Odzież BHP to ubranie, które ma chronić pracownika przed wpływem czynników zagrażających jego życiu podczas obowiązków zawodowych. Odzież ochronna BHP jest bardzo zróżnicowana, jednak za każdym razem przy jej wytwarzaniu priorytetem są ludzkie zdrowie i życie.

1.      Co to jest odzież specjalistyczna?

2.      Odzież robocza – jakie ma zadanie?

Odzież robocza i ochronna jest niezbędna podczas wykonywania niektórych zawodów. Pozwala w pierwszym przypadku czuć się w pracy komfortowo, a w drugim – chroni pracowników przed wpływem czynników zewnętrznych. Odzież BHP czyli szczególny rodzaj odzieży roboczej to: spodnie, koszule, fartuchy, bluzy, kombinezony, buty, kaski, rękawice etc., a także różnego rodzaju akcesoria, takie jak na przykład paski czy nakolanniki. Taka odzież występuje w wersji letniej i zimowej, gdyż poza ochroną przed szkodliwymi czy niebezpiecznymi warunkami pracy ma zapewniać pracownikom także komfort termiczny. Dlatego też musi być wykonana z przyjaznych dla ciała materiałów i nie krępować  ruchów.

Co to jest odzież specjalistyczna?

Odzież specjalistyczna to rodzaj odzieży BHP. Te ubrania robocze chronią pracowników przed czynnikami szkodliwymi i niebezpiecznymi. A do takich należą: woda, ogień, wysokość, temperatura (niska lub wysoka), zapylenie etc. Ze względu właśnie na czynniki, przed którymi odzież robocza specjalistyczna ma chronić, wyróżniamy ubrania ochronne:

·         antyelektrostatyczne,

·         kwasoodporne,

·         trudnopalne,

·         wodochronne,

·         ostrzegawcze (odblaskowe),

·         biologiczne,

·         chroniące przed zimnem.

Odzież BHP (w przeciwieństwie do odzieży roboczej) musi mieć odpowiednie certyfikaty świadczące o tym, że została ona wykonana zgodnie ze ściśle określonymi normami ustalonymi przez przepisy BHP. Dzięki temu mamy pewność że taką odzież ochronna należycie spełni swoje zadanie. Szyciem odzieży specjalistycznej zajmują się przeważnie  firmy, które szyją zwykłą odzież roboczą. Dziś asortyment jednego i drugiego rodzaju zapewnia sklep bhp. Wielu producentów wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i uruchamia sklep internetowy BHP.

Odzież robocza jakie ma zadanie?

Odzież robocza, inaczej niż odzież BHP, nie musi mieć specjalnych certyfikatów. Hurtownia odzieży roboczej czy hurtownia odzieży BHP to miejsca, gdzie tego typu ubrania znajdziemy.

Mianem odzież robocza określa się wszelkie ubrania, które są dostosowane do wykonywania danej pracy. Zastępują one ubrania prywatne. Są używane ze względu na higienę i chronią przed zabrudzeniami. Nie chronią tak jak odzież BHP zdrowia i życia w szczególnie ciężkich warunkach.

Obowiązek zapewnienia odzieży ochronnej i roboczej leży po stronie pracodawcy, dlatego są oni częstymi klientami hurtowni odzieży BHP, których asortyment jest bardzo zróżnicowany.

Leave a Comment