Rolety wewnętrzne – najważniejsze informacje

Rolety wewnętrzne to estetyczny i praktyczny sposób na osłonę okien przed nadmiernym światłem słonecznym, a także zapewnienie prywatności w domu, mieszkaniu lub biurze. Rolety wewnętrzne mają wiele plusów: są wygodne i łatwe w montażu, trwałe, dostępne w wielu kolorach, wzorach i rozmiarach. W prosty sposób można dopasować je do różnej wielkości okien. W zależności od wybranej opcji, rolety wewnętrzne mogą stanowić element dekoracyjny w pomieszczeniu i dodawać mu charakteru lub przeciwnie, wtapiać się w tło. Rolety wewnętrzne pasują do pomieszczeń utrzymanych w różnych stylach, od bardziej tradycyjnych do nowoczesnych. Znajdują zastosowanie właściwie w każdym pomieszczeniu w domu, a także w biurze. Jakie są najważniejsze informacje na temat rolet wewnętrznych, które warto poznać przed ich zakup? Poniżej prezentujemy te najbardziej istotne, które z pewnością pozwolą na zapoznanie się z tym tematem, a także ułatwią podjęcia odpowiedniej decyzji dotyczącej zakupu rolet wewnętrznych. 

1. Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?
2. Jaki sposób montażu rolet wewnętrznych wybrać?
3. Mechanizm podnoszenia rolet wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?
4. Rolety wewnętrzne – jaka przepuszczalność światła?

Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów rolet wewnętrznych. Różnią się sposobem montażu, funkcjonalnością i wyglądem. Dzielone są ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, stopień przepuszczalności, rodzaj konstrukcji. Wybór najbardziej odpowiedniej opcji zależy od indywidualnych potrzeb. Oto najpopularniejsze rodzaje rolet wewnętrznych: 

  • Rolety wewnętrzne rzymskie – jest to jeden z najbardziej dekoracyjnych rodzajów rolet wewnętrznych, duży wybór wzorów sprawia, że łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Tego typu rolety są wykonane są z tkaniny i wyglądem przypominają zasłony. Charakteryzują się także błyskawicznym montażem i demontażem. 
  • Rolety wewnętrzne wolno wiszące, inaczej zwane rozwijanymi albo ekranowymi – ten rodzaj rolet składa się z tkaniny przytwierdzonej do rolki. Montowane są do ściany nad oknem lub do futryny. Dostępny jest ogromny wybór kolorów rolet wolno wiszących oraz ich grubości, od której zależy ich przepuszczalność. Te rolety są jednym z najpopularniejszych rodzajów. Decyduje o tym korzystna cena, wiele modeli do wyboru i bardzo łatwy, nieinwazyjny montaż. Bardzo duży wybór świetnej jakości rolet wewnętrznych znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/rolety.html.
  • Rolety wewnętrzne w kasecie – ten rodzaj rolet wewnętrznych przypomina wolno wiszące, jednak tkanina chowa się w kasecie. Dzięki temu mechanizm jest bardzo trwały, a jednocześnie nie traci łatwości montażu. 
  • Rolety dzień/noc – rolety wewnętrzne typu dzień i noc są wykonane z pasów tkanin zaciemniających i transparentnych. Są bardzo praktyczne i wygodne. Wiele osób wybiera je ze względu na możliwość regulacji poziomu zaciemnienia. Montaż jest łatwy i intuicyjny. 
  • Rolety bambusowe i drewniane – rolety wewnętrzne wykonane z naturalnych materiałów, takich jak bambus i drewno, doskonale pasują do wnętrz utrzymanych w klimacie rustykalnym i skandynawskim. Są piękne i trwałe. Doskonale łączą funkcje praktyczne i estetyczne. 

Jaki sposób montażu rolet wewnętrznych wybrać?

Jak wygląda sposób montażu rolet wewnętrznych i jaki będzie najbardziej optymalny? Oto najpopularniejsze metody montażu:

  • mocowanie na suficie,
  • mocowanie na ścianie,
  • mocowanie rolet wewnętrznych bezpośrednio na ramie okna – w tej opcji można dodatkowo użyć bocznych prowadnic, które sprawią, że konstrukcja będzie bardziej stabilna, a podczas uchylania okna roleta zostanie na swoim miejscu. 

Wybór montażu rolet wewnętrznych zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości, w zależności od tego, czy wolisz sposób bezinwazyjny, czy jednak inwazyjny. Bezinwazyjny nie zostawi śladów montażu i jest bardzo szybki, równie łatwo zdemontować rolety. Inwazyjny montaż ingeruje w ramę okna lub ścianę, ale zapewnia większą trwałość. 

Mechanizm podnoszenia rolet wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Mechanizm odpowiadający za podnoszenie i opuszczanie rolet to jeden z najważniejszych elementów całości. Wybierając mechanizm podnoszenia rolet wewnętrznych, należy zwrócić uwagę na to, żeby rolety podnosiły się szybko i sprawnie. Bardzo wygodną opcją jest mocowanie rolet bezpośrednio na ramie okna używając bocznych prowadnic, co sprawia, że cała konstrukcja jest bardzo stabilna. Prowadnice utrzymują materiał w miejscu, co jest wygodne i sprawia, że rolety wyglądają bardzo estetycznie. 

Rolety wewnętrzne – jaka przepuszczalność światła?

Główną funkcją rolet wewnętrznych, poza dekoracyjną, jest osłona przed światłem zewnętrznym. Najmniejszą przepuszczalnością światła charakteryzują się rolety o ciemnej barwie, na przykład czarne, granatowe, bordowe, ciemnozielone i grafitowe, a także odcienie brązu. Niezależnie od koloru, najmniej światła będą przepuszczać rolety wewnętrzne zaciemniające, których tkanina jest dodatkowo ogumiona. Tego typu rolety wewnętrzne świetnie chronią przed uciążliwymi promieniami słonecznymi. 

Leave a Comment