Wynajem mieszkania czy sprzedaż? Odwieczny mankament

Related Post

  • No related post.

Z pewnością będąc właścicielem mieszkania, wiele osób zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest jego sprzedaż, czy wynajęcie. Oba rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i wady. Wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji finansowej właściciela.

Szybkie pieniądze

Sprzedając mieszkanie, można w bardzo szybkim czasie dostać sporą sumę pieniędzy. Ostatecznie więc, jeżeli komuś na szybko potrzebne są pieniądze, to może je dostać. Jest to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które pieniądze takie chcą przeznaczyć na kolejne inwestycje. Jeżeli inwestycja jest w stanie wygenerować wyższe zyski, niż wynajem takiego mieszkania, to tak naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać.

Stały, bezpieczny dochód

Jeżeli wynajmie się mieszkanie, to ostatecznie można uzyskiwać stały miesięczny dochód z czynszów. Szczególnie jest to opłacalne, dlatego ponieważ pieniądze te nie są małe. W zależności od wielkości mieszkania i jego standardu można miesięcznie otrzymywać od 800- 3000 tysięcy złotych. Pieniądze te mogą więc przekraczać standardowe wynagrodzenie.

Koszty eksploatacji

Wynajmując komuś mieszkanie trzeba również zwrócić uwagę na to, że trzeba o nie odpowiednio dbać. Tak więc, jeżeli coś się zepsuje, potrzebny będzie jakikolwiek remont, to zawsze koszty ponosi właściciel. Nigdy również nie wiadomo, kim są osoby, którym mieszkanie się wynajmuje. W skrajnych przypadkach mogą one zniszczyć mieszkanie w takim stopniu, że kaucja nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód. Konieczne jest więc stale kontrolowanie lokatorów.

Mieszkanie się starzeje

Warto wiedzieć również o tym, że mieszkanie z roku na rok traci swoją wartość. Jeżeli mieszkanie jest umieszczone w nowym bloku, to za sprzedaż można otrzymać duże pieniądze. Jeżeli jednak umieszczone jest w starszym bloku, a na dodatek jego standard budzi wiele do życzenia, to lepiej opłaca się wynająć takie mieszkanie, za niższą kwotę, niż sprzedawać, ponieważ i tak nie otrzyma się za nie większych pieniędzy. Szczególnie w miastach studenckich, studenci wynajmą nawet mieszkanie w kiepskim stanie.

Wynajem mieszkania czy sprzedaż? Odwieczny mankamen

Leave a Comment