Aparat USG, przenośne aparaty USG

Przenośny aparat USG jest przenośnym medycznym sprzętem diagnostycznym, który wymaga fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości do wykrywania i powrotu do ciała, a następnie tworzy obraz narządów wewnętrznych poprzez odbicie fal dźwiękowych.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów sprzętu ultrasonograficznego, przenośny sprzęt ultrasonograficzny jest również podzielony na ultradźwięki B i kolorowe ultradźwięki Dopplera. Przenośny sprzęt B-ultrasound jest głównie używany do położnictwa i ginekologii, chirurgii jamy brzusznej, urologii, ortopedii, małych zmian (takich jak guzki tarczycy) i innych obrazów. USG Color Doppler jest głównie używany do obrazowania naczyń krwionośnych.

Zasada działania przenośnego B-ultrasonografu jest podobna do zasady działania tradycyjnego B-ultrasonografu. Mimo że wykorzystuje sondę o wyższej częstotliwości (wysoka częstotliwość 2-15 MHz, niska częstotliwość <5 MHz), ma taką samą rozdzielczość jak tradycyjne B-ultrasondy. Sonda może być używana do skanowania różnych części ciała.

Jej największą zaletą jest poręczność.

Wbudowany akumulator pozwala na pracę przez kilka godzin z pełną mocą, niewielkie rozmiary ułatwiają noszenie na ramieniu, a nawet w torebce, prosta obsługa bez specjalistycznej wiedzy, a przede wszystkim cena jest tańsza niż większych urządzeń diagnostycznych.

Urządzenia ultradźwiękowe wniosły wiele wkładu w dziedzinę medycyny. Obrazowanie ultradźwiękowe jest proste, nieinwazyjne i bezpieczne procedury stosowane do generowania obrazów narządów wewnątrz ciała. Fala ultradźwiękowa za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości (1-5 MHz).

Odbita fala pokazuje strukturę tkanki jest przekształcana w sygnały elektryczne, które mogą być wyświetlane na monitorze (wyświetlacz ultradźwiękowy) w czasie rzeczywistym. Zazwyczaj technicy są odpowiedzialni za obsługę sprzętu ultrasonograficznego, ale w niektórych przypadkach lekarze mogą również korzystać z tych maszyn.

Urządzenia ultradźwiękowe są wykorzystywane do wykonywania procedur diagnostycznych, takich jak badanie ultrasonograficzne Dopplera (do pomiaru przepływu krwi), elastografia ultradźwiękowa (do oceny sztywności narządów) i ultrasonografia kontrastowa (do poprawy jakości obrazu).

Podstawowe informacje o aparacie ultrasonograficznym

Obrazowanie ultradźwiękowe wykorzystuje fale dźwiękowe do wytwarzania obrazów wewnątrz ludzkiego ciała. Ta metoda obrazowania tworzy obrazy tkanek miękkich i widocznych naczyń krwionośnych w obrębie struktur ciała, takich jak ścięgna, mięśnie i stawy.

Obrazowanie ultradźwiękowe jest często wykorzystywane do badania niektórych narządów w organizmie, takich jak serce, wątroba lub nerki. Każdy narząd ma swój własny cel diagnostyczny, więc jeśli wykryje uszkodzenie lub dysfunkcję narządu, będzie wiedział, na jaką chorobę lub problem cierpisz.