Montaż ciepły – prosty sposób na niskie rachunki i ciepło w domu!

Zastanawiasz się, w jaki sposób obniżyć rachunki? Jeśli jesteś na etapie budowy domu, wiedz, że nie mniej ważny, jak alternatywne źródła energii ( fotowoltailka czy turbina ) jest rodzaj montażu okien. Energooszczędne okna pozwalają w pełni wykorzystać potencjał cieplny domu – konieczna jest jednak odpowiednią instalacja. Montaż ciepły, bo o nim mowa, daje szereg korzyści. Jakich? Przeczytaj poniższe porady i zastosuj je podczas budowy domu jednorodzinnego!

Co to jest ciepły montaż?

Montaż tego rodzaju wymaga założenia trzech warstw izolacji. Każda z warstw – środkowa, zewnętrzna i wewnętrzna będą wymagały użycia nieco innych materiałów. Do warstwy wewnętrznej potrzebna będzie specjalna taśma paroszczelna. Zapobiega to przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do pianki poliuretanowej. Warstwa zewnętrzna – tutaj należy użyć taśmy paroprzepuszczalnej. Służy ona do zabezpieczenia przed wilgocią pianki poliuretanowej znajdującej się od zewnątrz. Tylko sucha powierzchnia pianki daje pełną ochronę i stanowi część sprawnej izolacji. Taka taśma paroprzepuszczalna jest doskonałą barierą przed wilgocią: deszczem i śniegiem, a także promieniowaniem UV. Najważniejszą rolą taśmy paroprzepuszczalnej jest jednak odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz budynku mieszkalnego. Warstwa środkowa to nic innego jak pianka poliuretanowa. Podczas jej aplikacji trzeba starannie wypełnić przestrzeń znajdującą się pomiędzy ścianą a ramą okienną. Trzeba mieć też na uwadze, aby po aplikacji, kiedy pianka już wyschnie, nadmiar ściąć ostrym narzędziem, na przykład nożykiem. W sprzedaży znajdziesz też pianki, które można aplikować przy ujemnych temperaturach.

Czy ciepły montaż można zrobić samodzielnie – czy lepiej zlecić to firmie?

Montaż, który pozwoli Ci utrzymać w domu ciepło i jednocześnie zmniejszy rachunki za ogrzewanie, nie jest skomplikowany. Trzeba jednak mieć chociażby podstawową wiedzę z zakresu tego montażu. Taśmy paroprzepuszczalna i paroszczelna zazwyczaj nie wymagają użycia kleju – są samoprzylepne. Jeżeli nie chcesz się zajmować montażem, ekipa wstawiając okna, zrobi to za Ciebie. Dobrą okazją do zastosowania montażu ciepłego jest też wymiana okien. Mieszkasz w bloku, ale zależy Ci na dobrej izolacji? Postaw na firmę, która przy okazji wstawienia okien wykona taki montaż. Ceny taśm oraz pianki nie są wysokie. Wybierz jednak okno, które ma najlepsze parametry. Być może w Twoim przypadku sprawdzi się drewniana stolarka okienna, która charakteryzuje się też przepuszczalnością oraz ma mniejsze tendencje do skraplania się, niż ta wykonana z tańszego PCV.