Żarówki led do samochodów

Żarówki led stały się obecnie bardzo popularnym produktem. Warto postawić jednak na produkty dobrej jakości, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo na drodze. Od tego bowiem zależy czy kierowca będzie widział potencjalne zagrożenie i czy w prawidłowy sposób na nie zareaguje. Jednocześnie należy wspomnieć, że więcej światła nie zawsze oznacza większe bezpieczeństwo.
Żarówki samochodowe są to części auta najczęściej kupowane i wymieniane. Jest to produkt, który najczęściej kierowcy wymieniają samodzielnie, gdyż jest to proces nieskomplikowany i mało czasochłonny. Jest to też sposób na oszczędność, gdyż wymiana u mechanika wiązałaby się z dodatkowymi kosztami. Najpopularniejsze i podstawowe żarówki to żarówki H7. Są znane od lat dziewięćdziesiątych, są to żarówki jednożarnikowe, cechujące się dobrym rozkładem światła, wydajnością oraz dobrą mocą świecenia. Żarówki mają również dosyć dużą żywotność, gdyż szacuje się ją na około trzysta do pięciuset godzin pracy. Dla części kierowców żarówki te świecą jednak zbyt słabo i dlatego na rynku pojawiły się zamienniki słynnych żarówek H7. Jednym z ciekawych i wartych rozważenia są żarówki samochodowe led.

Zalety żarówek led

Zalet żarówek led jest kilka. Jedną z podstawowych zalet jest to, iż żarówki te dają znacznie większą ilość światła w porównaniu do zwykłych żarówek. Świecą one jaśniej, mocniej, a w przypadku znanych marek mogą świecić również na dalszą odległość. Warto podkreślić, że w przypadku tańszych żarówek mogą one oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka bowiem pojawia się istotny problem z ustawieniem granicy światła i cienia. Takie żarówki stanowią potencjalne niebezpieczeństwo na drodze i lepiej ich nie kupować. Kolejnym problemem przy żarówkach led jest ich montaż w samochodzie. Najczęściej lampa led ma większy rozmiar oraz posiada dodatkowe okablowanie w porównaniu do zwykłych żarówek. Czasem niezbędne będzie cięcie tylnej części reflektora aby móc zainstalować tego typu oświetlenie w naszym samochodzie. W takim wypadku klosz może stracić szczelność i zacząć po czasie parować. Decydując się na oświetlenie led w samochodzie warto poznać wszystkie plusy i minusy. Żarówki led choć mocniejsze nie są pozbawione wad. Nie warto również kupować ich w najniższej cenie. Jeśli decydujemy się na żarówki led do samochodu musimy liczyć się z wydatkiem ponad stu złotych. Tańsze żarówki bowiem nie są markowe i nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa na drodze.

Oświetlenie led a przepisy prawa

Należy pamiętać, że używanie oświetlenia led w samochodach przystosowanych do żarówek typu H7 jest nielegalne i może skończyć się wystawieniem mandatu karnego. Z tego też powodu auto, w którym zastosowano oświetlenie led nielegalnie nie przejdzie przeglądu na stacji kontroli pojazdów. Z tego względu producenci na opakowaniach żarówek led często umieszczają informację, że jest to produkt, który nie posiada homologacji oraz nadaje się tylko do użytku w jeździe poza drogami publicznymi. Jeśli chcemy używać takich żarówek należy liczyć się z konsekwencjami.