Czym jest tynkowanie

Tynk to warstwa zaprawy nakładana ręcznie lub metodą natryskową na szorstkie ściany w celu ich zabezpieczenia, a czasem nadania im wartości estetycznej. Ponadto tynk pozwala na przyjemne wykończenie. Wszystko to wiąże się z oczywistymi względami higienicznymi: na sam tynk nakłada się dodatkowe wykończenia, aby był czysty i nie pylił. Można go mieszać z kruszywami i spoiwami oddzielnie lub możemy zdecydować się na wykonanie specjalnego gotowego produktu.
Gotowy tynk może być bardzo pomocny zarówno przy drobnych pracach domowych, które moglibyśmy wykonać sami, jak i na budowie, gdzie posiadanie jednorodnego i w każdym razie gotowego produktu może być dużą zaletą przy wykonywaniu pracy.
Jednak tynki gotowe nie nadają się do wszystkiego i nie zawsze się nadają, bo przecież konieczne jest odróżnienie możliwych zastosowań od tych, które wymagają zastosowania tynków przygotowywanych na miejscu i według określonych mieszanek.

Gotowy tynk do ścian: funkcjonalność i estetyka
Przede wszystkim pamiętajmy, co oznacza tynk, czyli czego jest zrobiony. W rzeczywistości jest to warstwa zaprawy lub mieszanki różnego rodzaju, którą najpierw nakłada się zgrubnie na ścianę, a następnie wygładza, wyrównuje, a na koniec pozostawia do stwardnienia. Zwykle osiąga grubość około 1,5 cm wewnątrz i 2,5 cm na zewnątrz.
Mieszaniny do otrzymywania gotowego produktu do zastosowania składają się zwykle z substancji obojętnej i spoiwa:

Drobne kruszywo z dodatkiem tylko wapna i wody
Substancja obojętna tylko z dodatkiem cementu i wody
Drobne kruszywo z dodatkiem wapna i cementu w różnych proporcjach oraz wody
Gips do tynków i wygładzania wodą

Wymienione powyżej preparaty mają różne specyfikacje. Tynk gipsowy od samego początku jest hydrofobowy i dlatego nie nadaje się do stosowania na zewnątrz. O tynkach z obojętnym i wiążącym mówimy jednak, że w obecności samego betonu są one bardzo zwarte, a nawet uzyskują właściwości wodoszczelne. Nie pozwalają jednak na prawidłowe oddychanie obudowy budynku. Doskonałym kompromisem są tynki otrzymywane z zaprawy bastardowej, a więc: cementu i wapna razem.

Rodzaje tynków do wnętrz: dostępne technologie
Nie zaniedbujmy najważniejszego: istnieją gotowe tynki, do których wystarczy tylko woda. Produkty te są doskonałe, ponieważ są prezentowane jako gotowa do użycia mieszanka, do której wystarczy dodać tylko wodę. W ten sposób efekt, który chcemy uzyskać jest gwarantowany, ponieważ możliwość błędnych dawek i proporcji jest znacznie zmniejszona.
W przypadku tynków wewnętrznych można więc zasadniczo postępować na trzy sposoby:

Tynk wstępnie zmieszany, który można kupić w workach, w których mieszanka jest gotowa.
Gotowy plaster, który można kupić w torebkach, w których składniki są już obecne w odpowiednich ilościach.
Najpopularniejszym obecnie produktem jest produkt zmieszany.
Tynki maszynowe są powszechnie stosowane do wnętrz oraz jako podłoże. Tynk ten , dzięki krystalicznej strukturze z mikro i makroporami, w miarę potrzeb oddaje wilgoć z powietrza i pełni funkcję korektora akustycznego.