Inwestycja w nieruchomości – czy warto?

W dzisiejszym świecie, w którym wartość pieniądza nieustannie maleje, a inflacja staję się z każdym dniem coraz większa, wiele osób martwi się o swoje oszczędności i zastanawia się jak uchronić je przed utratą swojej wartości. Inwestycja w nieruchomości jest jednym z lepszych sposobów ulokowania swojego kapitału. Ale jak wybrać odpowiednią nieruchomość? Poniżej podpowiadamy na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

Stan prawny

Przed zakupem działki lub innej nieruchomości przede wszystkim należy sprawdzić jej stan prawny. Koniecznie musimy dowiedzieć się szczegółowych informacji o właścicielach, a także zapoznać się z księgą wieczystą danej nieruchomości. Uzyskanie odpisu z księgi wieczystej nie jest trudne, załatwimy to bez problemu w sądzie rejonowym. Jeśli cena zakupu działki wydaje nam się podejrzanie niska, tym bardziej warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z jej aspektami prawnymi. Dosyć często zdarzają się sytuacje, że na danej nieruchomości ciąży służebność, np. sąsiad ma prawo przejeżdżać w wyznaczonym miejscu po naszej własności i nie możemy mu tego zabronić. Taki układ w dłuższej perspektywie czasu może okazać się dla nas uciążliwy i nie będziemy mogli wykorzystać części naszej działki, np. do założenia ogrodu czy uprawy warzyw i owoców. Ponadto, jeśli na działce znajduje się jakiś budynek (np. stary dom, wiata, szopa) warto zastanowić się czy będzie on nam przydatny. Jeśli okaże się on zbędny, będziemy musieli przeprowadzić jego wyburzanie, a jest to proces, który może okazać się problematyczny i wygeneruje dodatkowe koszty.

Lokalizacja

Lokalizacja wbrew pozorom ma ogromne znaczenie. Droga dojazdowa, bliska odległość od miasta i dojazdu do miejsca pracy, a także bliskość sklepów, aptek, szkoły, przedszkola czy lekarza zdecydowanie wpływa na komfort życia. Dlatego wybierając działkę warto przyłożyć się do wyboru jej lokalizacji, a nie kierować się tylko pięknymi krajobrazami i cichą okolicą.

Praktyczność

Kupując działkę, z pewnością w przyszłości będziemy chcieli postawić na niej mniejszy lub większy dom. Dlatego już na początku warto sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania terenu oraz dowiedzieć się czy roboty ziemne będą możliwe do wykonania. Dobrym pomysłem jest również zorientowanie się czy działka jest uzbrojona, czy w jej pobliżu znajdują się sieci elektroenergetyczne, wodociągowe czy kanalizacyjne, a także czy ma dostęp do drogi publicznej. Należy również zorientować się czy w danej lokalizacji nie istnieją żadne przeszkody do rozpoczęcia budowy (np. słupy wysokiego napięcia czy plany budowy autostrad, centrów handlowych itp.).