Sprowadzenie ciała do kraju. Jakie dokumenty i gdzie, należy złożyć, by wydano nam ciało bliskich?

Śmierć bliskiej osoby, która przebywała po za granicami kraju, to bardzo trudny okres dla rodziny. Pogrążeni w żałobie bliscy, nie są w stanie pożegnać się ze zmarłym, mało wiedza, a ponadto, ciąży na nich ogromny balast, jakim jest sprowadzenie zwłok do kraju. Wiele rodzin, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak pracochłonne jest to zajęcie, oraz od czego zacząć, by skompletować niezbędne dokumenty, umożliwiające sprowadzanie zwłok, oraz organizację pogrzebu. Aby ułatwić postępowanie, przygotowaliśmy specjalny zbiór informacji, jakie należy wiedzieć, gdy bliska osoba zmarła za granicą.

Niezbędne dokumenty, jakie powinien skompletować członek rodziny, który decyduje się na sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Proces sprowadzenia ciała, jest bardzo trudny, i wymaga znajomości choć podstawowych czynności, bez których, sprowadzenie ciała, nie byłoby możliwe. Na początku, bardzo ważne jest, skompletowanie odpowiednich dokumentów, które umożliwią transport zwłok z zagranicy. Jakie są to dokumenty, oraz gdzie się zgłosić, w celu ich wydania?
Po śmierci, zarówno w Polsce, jak i po za jej granicami, wydawany jest specjalny dokument, jakim jest akt zgonu. Jest on istotnie ważny, gdyż bez niego, nie można ani sprowadzić ciała, ani zorganizować ceremonii pogrzebowej. Aby go otrzymać, najlepiej skontaktować się z konsulem, który pomoże w zlokalizowaniu owego dokumentu, a nawet jego otrzymaniu. Następnym krokiem, jest zgłoszenie się do Państwowej Inspekcji sanitarnej, gdzie należy złożyć wniosek, o pozwolenie na wydanie zwłok. W tym przypadku, weryfikowana jest przyczyna śmierci. Jeśli zgon nastąpił z przyczyn nie związanych z epidemią oraz chorobami zakaźnymi, inspektor wystawi dokument niemal od razu, by jak najszybciej, rozpocząć procedurę wydania i transportu ciała. Z pozwoleniem na wydanie ciała, oraz aktem zgonu, należy udać się do firmy, która świadczy usługi sprowadzania ciała. Na podstawie upoważnienia, jakie składa osoba zlecająca usługę, zakład pogrzebowy, w imieniu najbliższych, zajmuje się dostarczeniem dokumentów, odebraniem i transportem ciała.

Jakie dokumenty powinien przygotować zakład pogrzebowy, by móc sprowadzić ciało do Polski ?

Aby zakład pogrzebowy, mógł transportować ciało, musi on posiadać odpowiednie pozwolenia, oraz być w posiadaniu specjalnie przygotowanego samochodu. Wnętrze, powinno posiadać metalową podkładkę, która jest specjalnie przygotowana do transportu ciała. Jeśli transportowane mają być prochy zmarłej osoby, karawan musi być wyposażony w metalową urnę, a osoba odbierająca ciało, musi okazać specjalny dokument stwierdzający, że odebrała prochy, oraz podczas transportu, w środku urny, znajdować się będą wyłącznie prochy zmarłej osoby.
W przypadku, gdy bliska osoba umrze po za granicami kraju, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która nie tylko pomoże w skompletowaniu niezbędnych dokumentów, ale również pokieruje, jakie kroki należy wykonać, być w szybkim czasie, sprowadzić ciało do kraju. Takie wsparcie, jest nieocenione, gdy spotka nas śmierć bliskiej osoby.